رای به سایت :
1768
محبوب
ناحیه مقاومت بسیج شهید محلاتی
دوشنبه 30 ارديبهشت 1398 -
راه اندازی هشتگ «همبستگی با ایران» توسط کاربران عراقی:
راه اندازی هشتگ «همبستگی با ایران» توسط کاربران عراقی:

نخست وزیر عراق گفته بود دولت وی تحریم‌ها علیه ایران را تایید نمی‌کند، چرا که خطای راهبردی است، اما مجبور است به آن پایبند باشد(تبعیت کند)، این واکنش با خشم و اعتراض شهروندان و شخصیت‌های سیاسی و مذهبی عراق روبرو شده است.
calendar
تاریخ : 1397/05/20 - 14:35
1
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم از ناحیه مقاومت بسیج شهید محلاتی ، برخی رسانه‌های عراقی روز گذشته از قول نخست‌وزیر عراق اعلام کرده بودند که بغداد با وجود میل باطنی، ناچار است با تحریم‌های ضدایرانی واشنگتن همراهی کند!

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا بعدازظهر دوشنبه 15 مرداد دستوری اجرایی را امضا کرد که به‌موجب آن تحریم‌های ازپیش برنامه‌ریزی‌شده ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی از روز سه شنبه از سر گرفته شد.ترامپ اعلام کرده که هدف از این سیاست‌ها وارد آوردن "حداکثر فشار اقتصادی" بر ایران است.

اظهارنظر و موضع‌گیری العبادی با واکنش تند و شدید مردم و شخصیت‌های دینی و سیاسی عراق روبرو شده و آنها بر مخالفت خود با تحریم‌های خصمانه آمریکا و قرار گرفتن در کنار ملت و دولت ایران در این شرایط سخت تاکید کردند.

تاکید سازمان بدر بر غیرقانونی و ظالمانه بودن تحریم‌های آمریکا

سازمان بدر عراق در بیانیه‌ای تاکید کرد: سازمان بدر تحریم‌های ظالمانه، غیرقانونی و یکجانبه آمریکا علیه ملت عظیم ایران و جمهوری اسلامی را به شدت محکوم و تاکید می‌کند که این تحریم‌ها با همه عرف‌ها و منشورهای بین‌المللی و ارزش‌های اخلاقی و حقوق بشری که آمریکا سنگ آن را به سینه می‌زند، در تضاد است.

سازمان بدر عراق افزود: تحریم‌های آمریکا علیه ایران به منزله مجازات دسته جمعی ملت ایران است که هدف از آن گرسنه نگاه داشتن و شکنجه این ملت عزیز است، زیرا این ملت با تسلیم شدن در برابر سلطه و زورگویی‌های آمریکا مخالفت کرده است.این سازمان بر حمایت از ملت و دولت ایران که در تمام سختی‌ها به ویژه در زمان حمله داعش به عراق در کنار مردم عراق ایستادند، تاکید کرد.

سازمان بدر در پایان این بیانیه اعلام کرد: از ملت عزیز و دولت عراق می‌خواهیم که از دولت و ملت ایران حمایت کنند. ما یقین داریم که اراده ظالمانه آمریکا در برابر اراده و مقاومت ملت صبور ایران در هم می‌شکند. از همه آزادگان جهان و کشورهای علاقمند به صلح می‌خواهیم که از جمهوری اسلامی ایران برای در هم شکستن محاصره آمریکا حمایت کنند.

حزب الله عراق: تحریم‌های آمریکا علیه ایران بیانگر سیطره لابی صهیونیستی بر ترامپ است

گردان‌های حزب الله عراق نیز در بیانیه‌ای تحریم‌های آمریکا علیه ایران را بیانگر سیطره لابی صهیونیستی و پول عربستان بر دونالد ترامپ دانست و اعلام کرد: ایران زمانی که داعش بخش‌های وسیعی از عراق را اشغال کرده بود در کنار عراق ایستاد.

گردان‌های حزب الله عراق ضمن انتقاد از مواضع حیدر العبادی نخست‌وزیر این کشور در قبال تحریم‌های آمریکا علیه ایران، اعلام کرد: ملت وفادار عراق همه در کنار برادرانشان در ایران خواهند ایستاد.

مخالفت نوری  المالکی و عصائب اهل الحق با تحریم‌های ضد ایرانی

جنبش عصائب اهل الحق به رهبری قیس الخزعلی تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران را نقض ارزش‌ها و موازین انسانی و حقوقی توصیف کرد.

در این بیانیه آمده است : وضعیت حساس عراق و منافع تودرتوی آن ایجاب می کند که رهبران کشور تصمیم مناسب را اتخاذ کنند که در آن دو موضوع اساسی لحاظ شده باشد. نخست اینکه حاکمیت ملی عراق بدون ترس یا دنباله روی از طرفی مدنظر قرار گیرد و دوم اینکه منافع عراق بر منافع دیگران در سایه شرایط پیچیده و منافع تودرتو لحاظ شود.

این بیانیه افزود: حفاظت از بی طرفی عراق و اینکه بخشی از محور ایرانی نباشد؛ به این معنا نیست که عراق بخشی از محور آمریکایی و دنباله روی این کشور در تصمیمات یکجانبه اش باشد.

این بیانیه خاطرنشان کرد: بسیاری از کشورهای جهان نظیر کشورهای اتحادیه اروپا یا چین یا هند و یا حتی پاکستان و ترکیه حاکمیت خود را مدنظر قرار دادند و منافع خود را مقدم شمردند و عراقی ها کمتر از ملت های این کشورها - در احترام گذاشتن خود به حاکمیت خودشان و رد دنباله روی از محور آمریکایی- نیستند.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: ما در جنبش عصائب اهل الحق از صدور چنین موضعی از طرف نخست وزیر عراق ابراز تاسف می کنیم. ما معتقدیم که وی نیاز نداشت که خود و کشور عراق را به چنین التزامی مقید کند؛ خصوصا که دولت او در خارج از دوره قانونی خود و بدون چتر حمایت پارلمان فعالیت می کند که در جایگاه گرفتن تصمیماتی با این اهمیت نیست.

این بیانیه افزود: این موضعگیری برای دولت آینده عراق الزام آور نیست و امید داریم که دولت آینده تصمیمات خود را همواره با در نظر گرفتن حاکمیت عراق و منافع آن بگیرد و دنباله روی دولت احمق ترامپ در منطقه و جهان نباشد.

نوری المالکی معاون رئیس جمهور عراق در دیدار با ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد بار دیگر بر مخالفت خود با اعمال تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران تاکید کرد و از جامعه بین المللی خواست تا سیاست فشار اقتصادی علیه ملت ها را رد کنند. 


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 678مطالب مرتبط