رای به سایت :
1768
محبوب
ناحیه مقاومت بسیج شهید محلاتی
دوشنبه 30 ارديبهشت 1398 -
عملیات‌های محرمی رزمندگان
عملیات‌های محرمی رزمندگان

عملیات والفجر۴ در تاریخ ۲۷ مهرماه سال۱۳۶۲ مصادف با ایام ماه محرم به‌ مدت‌ سی‌ و سه‌ روز شکل گرفت. انهدام بیش از ۳۶۰ ادوات نظامی دشمنان و آزادسازی اسرای ایرانی از دستاوردهای آن بود.
calendar
تاریخ : 1397/07/02 - 16:00
0
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم از ناحیه مقاومت بسیج شهید محلاتی ، قیام امام حسین(ع) علیه حکومت فاسد یزید حرکتی محصور در تاریخ گذشته نیست بلکه قیامی پیوسته و جاری در تمام دوران‌هاست؛ نشان به اینکه بزرگ‌ترین رهبران آزاده دنیا و نیز برترین اندیشمندان جهان درباره قیام امام حسین(ع) سخنان نغزی بیان و یا آن را الگویی برای قیام خویش علیه ظلم و استبداد معرفی کرده‌اند. بنابراین آموزه‌های عاشورایی نه تنها فرسوده نمی‌شود بلکه همواره ضرورت خود را در عرصه‌های دینی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی و نظامی نشان داده‌اند. 

پیروزی انقلاب اسلامی ایران و نیز پیروزی رزمندگان اسلام در دوران دفاع مقدس نمونه بارزی از تداوم تأثیرات آموزه‌های عاشورایی بر قلب رهبران دینی و پاک‌طینتان عالم است. امام خمینی(ره)، رهبر کبیر انقلاب اسلامی به عنوان پرچمدار مبارزه علیه باطل نیز انقلاب اسلامی را برآمده از مکتب عاشورا معرفی کرده و فرمودند: "انقلاب اسلامی ایران، پرتوی از عاشورا و انقلاب عظیم الهی آن است."(صحیفه امام؛ ج‏17، ص 482) این سلوک امام راحل(ره) نیز در دوران جنگ تحمیلی بر رزمندگان اسلام تأثیر شگرفی گذاشت تا جایی که وقتی از هشت سال دفاع مقدس یاد می‌شود، ناخداگاه ذهن انسان به سوی مکتب امام حسین(ع) و مکتب عاشورایی سوق داده می‌شود. این تأثیرگذاری را می‌توان در نامگذاری مفاهیم مرتبط با دفاع مقدس با نام مفاهیم عاشورایی مشاهده کرد. اسامی همچون تیپ سیدالشهداء، گردان ابوالفضل، تیپ ابوالفضل یا گردان قمر بنی هاشم، گردان حبیب‌بن مظاهر، گردان حنظله، گردان زهیر، تکیه علی اکبر(ع) از جمله این مفاهیم است.

همچنین تقویم‌های مرتبط با دفاع مقدس نشان می‌دهد عملیات‌هایی که در ماه محرم همزمان با ماه عزای سیدالشهداء(ع) صورت گرفته، با موفقیت همراه بوده است. عملیات محرم، عملیات والفجر4، عملیات میمک یا عاشورا، عملیات فتح10، عملیات دفاع سراسری و عملیات ظفر1 و ... از جمله این عملیات‌هاست. به این مناسبت در هر شماره به معرفی این عملیات‌ها پرداخته می‌شود. 

عملیات والفجر 4

این عملیات در تاریخ 27 مهرماه سال1362 مصادف با ایام ماه محرم (پس از عاشورا) به‌ مدت‌ سی‌ و سه‌ روز در منطقه‌ جبهه‌ شمالی‌ سلیمانیه‌ و پنجوین‌ با هدف متصل کردن ارتفاعات سورن به سور کوه انجام شد. در صورت تحقق این هدف، خط دفاعی جبهه خودی در این منطقه (دشت شیلر) کوتاه و در به کارگیری نیرو صرفه‌جویی می‌شد. همچنین راه ضد انقلاب از محور دشت شیلر مسدود شده و شهر مریوان از دید و تیر دشمن خارج می‌شد. علاوه بر این، شهر پنجوین و پادگان آن و پادگان گرمک به تصرف درآمده و نیروهای دشمن منهدم می‌‌شدند و سرانجام، با پیروزی در این عملیات، مقدمات انجام عملیات در استان سلیمانیه عراق فراهم می‌آمد.

لحظه آغاز عملیات والفجر4

حمله ساعت 24 و با رمز یا الله ... یا الله ... یا الله در منطقه ای به وسعت صدها کیلومتر مربع آغاز شد. نیروها در دو محور بانه و بلندی‌های لری، گرمک، کنگرک و در محور مریوان و بلندی‌های پنجوین به نام زله، مارو و خلوزه به پیشروی پرداختند.
در مرحله دوم پس از گذشت دو روز از مرحله نخست، بلندی های سورن و کانی مانگا و چندین نقطه دیگر آزاد شد، اما بر اثر پاتک‌های دشمن روی قله‌های کانی مانگا، برخی از مناطق دست به دست شد و نهایتاً در اشغال دشمن باقی ماند.


منطقه عمومی والفجر4

مرحله سوم عملیات روز 2 آبان ماه 1362 به اجرا درآمد. سپاه پاسداران تنها با 25 گردان وارد عمل شد و در مجموع 1000 کیلومتر مربه شامل 300 کیلومتر مربع از اراضی ایران و 700 کیلومتر مربع از اراضی عراق آزاد و معابر نفوذی گروهک‌های نفوذی ضد انقلاب به داخل ایران در دره شیلر مسدود شد.

پس از انجام این عملیات 200 تن از رزمندگان اسلام از اسارت افراد ضد انقلاب بیرون آمدند. ارتش عراق در طول این عملیات 10 فروند هواپیما، یک فروند هلیکوپتر، بیش از 90 دستگاه تانک و نفربر زرهی، 200 دستگاه خودرو و انبوهی از سلاح و مهمات خود را از دست داد و 5 دستگاه تانک و نفربر، 10 دستگاه لودر و بولدوزر، 200 دستگاه خودرو سبک و سنگین، 20 قبضه سلاح ضد هوایی سام 7، مقداری وسایل مخابراتی، مهمات و سلاح‌های سبک و سنگین از دشمن به غنیمت نیروهای ایرانی در آمد. در این عملیات سردار علی رضاییان فرمانده قرارگاه مقدم حمزه سدالشهدا در منطقه به شهادت رسید.

انتهای‌پیام/


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 1118مطالب مرتبط