رای به سایت :
114
محبوب
حوزه 270 نفیسه
ناحیه مقاومت بسیج شهید محلاتی
دوشنبه 30 ارديبهشت 1398 -
عید خونین حجاج در بیت الله الحرام + واکنش‌ها
عید خونین حجاج در بیت الله الحرام + واکنش‌ها

روز گذشته بار دیگر شاهد فاجعه‌ای دیگر در حج بودیم که متاسفانه اسامی ۱۳۱ حاجی ایرانی نیز در بین کشته شدگان این فاجعه قرار دارد.
calendar
تاریخ : 1394/07/03 - 16:04
source
منبع : خبرگزاری تسنیم
2
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش خبرنگارقسم ازحوزه 270نفیسه ناحیه شهیدمحلاتی به نقل از خبرگزاری تسنیم،روز گذشته در اولین روز عید قربان  شاهد فاجعه‌ای بسیار دردناک در حج بودیم. به گزارش رسانه‌های سعودی شمار قربانیان فاجعه رمی جمرات در منا به 717 کشته و 863 زخمی رسیده است. متأسفانه اسامی 131 حاجی ایرانی نیز در بین کشته شدگان این حادثه قرار دارد.

این در حالی است که چند روز پیش نیز سقوط جرثقیل در مکه مکرمه که به کشته شدن 107 نفر و مجروح شدن 238 نفر انجامید خانواده‌های زیادی را عزادار کرد. متاسفانه در این حادثه نیز شماری از حجاج کشورمان جان خود را از دست دادند.

سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت کشورمان پنجشنبه شب گفت: آمار جان باختگان حادثه رمی جمرات به 131 نفر رسیده که از این تعداد، 6 نفر مجهول الهویه هستند.

وی یادآور شد: همچنین 60 نفر ازحجاج کشورمان نیز در این حادثه مجروح شدند که از این تعداد 55 نفر دربیمارستان های ایرانی مستقر در منا ومکه و پنج تن نیز در بیمارستان‌های سعودی بستری هستند.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه آمار دقیق جان باختگان به زودی اعلام خواهد شد، افزود: به نظر می‌رسد تعداد کل کشته‌ها به بیش از 1500 نفر خواهد رسید.

وزارت بهداشت سعودی در پی این حادثه وضعیت قرمز اعلام کرد و تمام بیمارستان‌های منا و مکه به حالت آماده باش شدید درآمده‌اند. این درحالی است که شمار کشته شدگانی که به سردخانه‌های بیمارستانها منتقل می‌شوند، هر لحظه در حال افزایش و سردخانه‌ها نیز در حال پر شدن است.

واکنش مقامات سعودی به این فاجعه

عربستان دستور تشکیل کمیته تحقیق درباره حادثه منا را صادر کرد

ولی عهد عربستان دستور داد تا کمیته‌ای برای تحقیق درباره حادثه ازدحام منا که به کشته شدن دست‌کم 717 حاجی منجر شده، تشکیل شود.

عربستان مسئولیت حادثه منا را متوجه حجاج دانست

سخنگوی وزارت کشور عربستان، بی‌نظمی و تداخل حرکت حجاج را عامل بروز حادثه منا دانست.

ملک سلمان: فاجعه منا باعث نمی‌شود از ارزش تلاش‎های نیروهای امنیتی کاسته شود

پادشاه  سعودی در پی فاجعه منا اظهار داشت که  این فاجعه به‌هیچ وجه باعث نمی‌شود که از ارزش تلاش‌های نیروهای امنیتی بکاهیم.

واکنش مقامات کشورمان

امام خامنه‌ای: دولت سعودی موظف است مسئولیت سنگین این حادثه تلخ را بپذیرد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب درپی فاجعه مرگبار امروز در سرزمین منا با صدور پیامی با تأکید بر اینکه مدیریت غلط و اقدامات ناشایست عامل این فاجعه بوده است، در ایران اسلامی سه روز عزای عمومی اعلام کردند.

تماس‌های ظریف برای شناسایی قربانیان منا و مداوای مجروحین آغاز شد

وزیر خارجه کشورمان در پی حادثه منا با ابراز همدردی با بازماندگان تاکید کرد که تماس‌های سیاسی خود برای تسریع در شناسایی قربانیان و مداوای مجروحین را آغاز کرده است

امیرعبداللهیان: بی‌تدبیری مقامات سعودی غیرقابل اغماض است

معاون عربی آفریقایی وزیر خارجه کشورمان درپی ازدحام جمعیت در رمی جمرات بی تدبیری در تامین امنیت حجاج از سوی مقامات ذیربط سعودی را غیر قابل اغماض دانست.

.

احضار کاردار سفارت عربستان در تهران به وزارت خارجه

کاردار سفارت عربستان سعودی در تهران به دنبال حادثه امروز منا، به وزارت امورخارجه احضار و مراتب اعتراض ایران به وی ابلاغ شد.

روحانی "فاجعه منا" را تسلیت گفت

رئیس‌جمهور در بدو ورود به نیویورک در پیامی فاجعه منا را تسلیت گفت.

دستور تشکیل نشست ویژه هیئت دولت و ستاد پیگیری حادثه منا

رئیس‌جمهور در بدو ورود به نیویورک به معاون اول خود دستور داد تا نشست ویژه هیئت دولت و ستاد پیگیری حادثه منا برای انتقال پیکر حجاج به ایران و رسیدگی به مجروحان را امروز تشکیل دهد.

واکنشهای منطقه‌ای و بین المللی

بحرین برگزاری "موفق مراسم حج" را به پادشاه عربستان تبریک گفت!

نخست وزیر بحرین طی پیامی برگزاری موفق مراسم حج را به پادشاه عربستان تبریک گفته و از فراهم کردن حداکثر امنیت برای حجاج قدردانی کرد.

رئیس اداره امور دینی ترکیه: مشکل واضحی در ادامه امور حج وجود دارد

رئیس اداره امور دینی ترکیه اعلام کرد که مشکل واضحی در اداره امور حج وجود داشته و باید نشستی بین‌المللی در این زمینه برگزار شود.

ابراز همدردی رهبران اروپایی با حادثه‌دیدگان مراسم حج

تعدادی از رهبران اروپایی با خانواده‌های حادثه‌دیدگان صحرای منا ابراز همدردی کردند.

تسلیت کاخ سفید به خانواده‌های قربانیان حادثه منا

کاخ سفید حادثه منا را که در آن تعداد زیادی از حجاج جان خود را از دست دادند به خانواده‌های قربانیان تسلیت گفت.

«انصارالله»: رژیم سعودی باید برای فاجعه منا محاکمه شود

سخنگوی انصار الله یمن اعلام کرد فاجعه‌ای که برای حجاج در منا رخ داد،‌ ایجاب می‌کند که کشورهای عربی و اسلامی رژیم سعودی را به پای میز محاکمه بکشانند.

ابراز تاسف دبیر کل سازمان ملل از فاجعه منا

دبیر کل سازمان ملل متحد تاسف و اندوه خود را به خاطر وقوع فاجعه منا که به جان باختن بیش از هزار تن از حجاج منجر شد، اعلام کرد.

گزارش‌‌ها و تحلیل‌ها

اندیشکده بروکینگز:فاجعه در منا چالشی برای پادشاه عربستان است

تراژدی وحشتناک امروز در مکه چالشی برای پادشاه عربستان و خاندان سعودی است و به ادعای مشروعیت آنها ضربه وارد کرد.

روایت شاهدان از فاجعه دلخراش منا: حجاج به دلیل تشنگی از هوش می‌رفتند

شاهدان حادثه منا با اشاره به اینکه حج امسال بسیار نامنظم بوده است، تاکید کردند: «حجاج از تشنگی رنج می‌بردند، از هوش می‌رفتند و یکی پس از دیگری بر روی اجساد یکدیگر می‌افتادند.»

مجتهد: تاخیر در رسیدن قطار و ازدحام حجاج عامل فاجعه منا بوده است

«مجتهد» فعال معروف سعودی فاش کرد که دلیل حادثه روز گذشته در منا مانند یک روز قبل از آن ناشی از ازدحام حجاج در ایستگاه قطار انتقال زائران بود.

سعودی‌ها به حجاج به دیده تهدید می‌نگرند؛حادثه‌ای که از چشم رسانه‌ها دور ماند

معارض سعودی و مدیر مرکز مطالعات خلیج فارس مستقر در واشنگتن اعلام کرد: نظامیان سعودی توانایی ساماندهی حجاج را ندارند و آنان به حجاج به دیده تهدید می‌نگرند.

معارض عربستانی: حادثه خونبار مکه لکه ننگی برای آل سعود است

«حمزه الحسن» فعال و کارشناس امور سیاسی عربستان سعودی در واکنش به حوادث مراسم حج امسال که به کشته شدن تعداد زیادی از حجاج خانه خدا منجر شد، تاکید کرد که این ننگی برای آل سعود است.

عطوان:مسئله سوء مدیریت است نه پل زدن؛سعودی‌ها از توجیه کردن دست بردارند

حادثه امروز پل جمرات در منا که تا کنون موجب جان باختن بیش از1000 زائر خانه خدا شده است، به خوبی بیانگر بی کفایتی مسئولان سعودی است و با هیچ دلیل و دستاویزی قابل توجیه نیست.

چرا حادثه ازدحام جمعیت در مراسم منا هر ساله تکرار می‌شود

با وجود آنکه ازدحام جمعیت در مراسم منا هر ساله تکرار می‌شود اما سعودی‌ها هنوز نتوانسته‌اند از بروز این حادثه که هر سال چندین کشته بر جای می‌گذارد جلوگیری کنند.

گاهشمار حوادث خونبار در مکه مکرمه؛ مرگبارترین سال حادثه منا

مکه مکرمه صحنه حوادث متعددی بوده است که در اثر آن بسیاری از حجاج خانه خدا جان خود را از دست داده‌اند.خونبارترین این حادثه به دوم ژوئیه 1990 سال برگردد که درپی ازدحام جمعیت در یک زیرگذر در منا و قطع سیستم تهویه 1426 نفر در اثر خفگی جان باختند.

چرا حرم امن الهی برای حجاج امن نیست؟

شکی نیست که مقامات سعودی مسئول دومین حادثه موسم حج امسال که فاجعه‌بارتر و مرگبارتر بوده هستند و بروز دو حادثه تلخ از ابتدای موسم حج تا کنون، نگرانی‌ها را درباره امنیت صدها هزار حاجی تا پایان مراسم حج ضمن تاکید بر بی‌کفایتی آل سعودافزایش داده است.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 4122مطالب مرتبط