رای به سایت :
39
محبوب
حوزه 311 امام جعفر صادق (ع)
ناحیه مقاومت بسیج شهید محلاتی
دوشنبه 06 خرداد 1398 -
آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران چه می‌خواهد؟
آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران چه می‌خواهد؟

«دستیاران اعضای کنگره آمریکا می‌گویند دولت می‌خواهد زودتر به توافق نهایی با ایران درباره پرونده هسته‌ای دست یابد اما دستیابی به توافق جامع، بسیار سخت‌تر از توافق موقت خواهد بود.»
calendar
تاریخ : 1392/11/07 - 06:30
source
منبع : rajanews.ir
0
محبوب  
رای به خبر :

«دستیاران اعضای کنگره آمریکا می‌گویند دولت می‌خواهد زودتر به توافق نهایی با ایران درباره پرونده هسته‌ای دست یابد اما دستیابی به توافق جامع، بسیار سخت‌تر از توافق موقت خواهد بود.»

به گزارش کیهان، خبرگزاری آسوشیتدپرس با انتشار این خبر نوشت: دولت اوباما انتظار دارد مذاکرات برای رسیدن به توافق نهایی میان 1+5 و ایران، از نیمه ماه فوریه (اواخر بهمن) آغاز شود. به گفته دستیاران اعضای کنگره- که به شرط فاش نشدن نامشان با این خبرگزاری گفت‌وگو کرده‌اند- آمریکا و شریکانش در حال حاضر مشغول مذاکره و رایزنی در میان خودشان برای برداشتن گام‌های بعدی در مذاکرات هسته‌ای با ایران هستند.
 
آسوشیتدپرس خاطرنشان کرد: «آمریکا و شرکایش (در 1+5) در دور بعدی مذاکرات اتمی با رژیم ایران ممکن است با تصمیم سختی برای انتخاب یکی از این دو شق مواجه شوند یا امضای یک توافقنامه موقت دیگر، یا عدم پذیرش هیچ چیزی کمتر از توافقی برای تحقق آرزوی چند ساله اوراق کردن برنامه اتمی ایران».
 
این گزارش می‌افزاید: برای منتقدان اوباما در خاورمیانه و کنگره هر چیزی کمتر از توافقنامه‌ای کامل ممکن است دادن اجازه وقت‌کشی به رژیم ایران تلقی شود. گری سیمور که تا سال گذشته مشاور ارشد کنترل تسلیحات اوباما بود، می‌گوید «من فکر می‌کنم بسیار غیرمحتمل است که در 6 ماه آینده بتوان به یک توافقنامه جامع دست یافت.»
 
دیوید آلبرایت بازرس پیشین سازمان ملل کسی که به دولت اوباما مشورت می‌دهد، در گزارشی گفته است، ایران باید حدود 15 هزار از 20 هزار سانتریفیوژ خود را برای توافق نهایی قابل قبول آمریکا، از بین ببرد.
 
رومین ندال سخنگوی وزارت خارجه فرانسه به خبرگزاری فرانسه روز پنجشنبه گفت، اولویت ائتلاف، رسیدن به یک توافق بزرگ و انجام سریع این کار می‌باشد. ما نمی‌خواهیم وارد توافقات موقتی که جایگزین می‌شوند، شویم.»
 
از سوی دیگر جی‌کارنی سخنگوی کاخ سفید در واکنش با اظهارات آقایان روحانی و ظریف در اجلاس داووس مبنی بر حفظ حق غنی‌سازی ایران، مدعی شد: ایران توافق ژنو را به دلخواه خود تفسیر می‌کند. این سخنان مصرف داخلی دارد و آن‌چه اهمیت دارد اقدامات ایران است و نه سخنانی که مقامات آن می‌گویند.
 
دکتر ظریف در مصاحبه با سی.ان.ان تاکیدکرد: واژگانی که کاخ سفید برای تعریف توافق ژنو استفاده می‌کند با متنی که ایران و دیگر کشورها بر سر آن توافق کردند، فرق دارد. دکتر روحانی نیز گفت که ایران تحت هیچ شرایطی سانتریفیوژها را از بین نمی‌برد.
 
اما جی‌کارنی سخنگوی کاخ سفید می‌گوید بحث درباره ابعاد «برچیده شدن» برنامه هسته‌ای ایران بیشتر معطوف به توافق‌نامه نهایی جامعی خواهد بود که ایالات متحده و قدرت‌های غربی امیدوارند جایگزین توافق‌نامه موقت کنونی شود.
 
در همین حال یوکیا آمانو مدیر کل آژانس، توافق شش ماهه ایران با قدرت‌های جهانی را «یک گام مهم رو به جلو برای دستیابی به راه‌حلی جامع» با هدف پایان دادن به بحران هسته‌ای میان جمهوری اسلامی و جامعه جهانی توصیف کرد و در عین حال به رویترگفت «هنوز راهی طولانی در پیش است.»!
 
شیمون پرز رئیس رژیم‌صهیونیستی نیز قبل  از شرکت در نشست داووس به رادیو اسرائیل گفت:‌«آغاز اجرای توافق موقت هسته‌ای و تعلیق غنی‌سازی اورانیوم در سطح 20 درصد از سوی ایران کافی نیست، بلکه باید برنامه موشک‌های دوربرد ایران و حمایت این کشور از تروریسم جهانی را نیز هرچه بیشتر در دنیا مطرح کرد.»


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 3412مطالب مرتبط