رای به سایت :
39
محبوب
حوزه 311 امام جعفر صادق (ع)
ناحیه مقاومت بسیج شهید محلاتی
دوشنبه 29 بهمن 1397 -
مرا شبانه به خاک بسپار...
در غم شهادت فاطمه ام ابیها؛

مرا شبانه به خاک بسپار...

علی جان مرا شبانه غسل بده و کفن کن و به خاک بسپار؛ اجازه نده اشخاصى که حقم را غصب و اذیت و آزارم نمودند بر من نماز بخوانند یا به تشییع جنازه‌ام حاضر شوند.
calendar
تاریخ : 1396/11/11 - 12:38
0
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم از حوزه 311 امام جعفر صادق (ع)  ناحیه مقاومت بسیج شهید محلاتی ، امام علی علیه‌السلام سر همسرش ‍ را در دامن گرفت و فرمودند: هر چه میل دارى وصیت کن. مطمئن باش به وصایاى تو جامه عمل خواهم پوشاند.

لحظاتى بسیار تلخ بود، وداع دو یار نمونه اسلام و دو زوج مهربان. همسر جوانى که پس ‍ از زندگى کوتاه زناشویى باید از شوهر و فرزندان خود وداع کند، این لحظات بسیار دردناک بود. على علیه‌السلام به یاد آورد که همسرش در مدت کوتاه عمرش چه زندگى پرفراز و نشیبى را سپرى کرد؛ چه صدماتى را تحمل نمود. از این رو اشک از دیدگانش جارى شد.

از طرفى زهرا علیهاالسلام به یاد می‌‌آورد على علیه‌السلام را باید تنها بگذارد. به او در بین این همه دشمن چه می‌‌گذرد! لحظه‌اى به غربت شوهر عزیزش اندیشید و به بچه‌هاى خردسالش، قطرات اشک از دیدگانش ‍ سرازیر گردید. جدایى حقیقت تلخى بود که ناچار به قبولش بودند. سپس ‍ زهرا علیهاالسلام شروع به وصیت کرد.

زمانى که حضرت زهرا سلام الله علیها از دنیا رفت، امام على علیه‌السلام آمد و روپوش را کنار زد و کنار حضرت، وصیت‌نامه کتبى را مشاهده نمود: «بسم الله الرحمن الرحیم، این وصیت‌نامه فاطمه دختر رسول خدا است به یگانگى خداوند شهادت می‌‌دهم و شهادت می‌‌دهم که محمد صلی الله علیه و آله رسول خداست، بهشت و دوزخ حق است و در وجودقیامت شکى نیست. خداوند مردگان را مبعوث می‌‌کند. یا على! خدا مرا همسر تو قرار داد تا در دنیا و آخرت با هم باشیم. اختیار در دست تو است. یا على! در شب مرا غسل بده و کفن کن و حنوط نما و به خاک بسپار به احدى اطلاع مده اکنون با شما وداع می‌‌کنم. سلام مرا به فرزندانم تا قیامت برسان».

امام على علیه‌السلام چون خواست بند کفن را ببندد، صدا زد: یا زینب، یا ام‌کلثوم، یا حسن، یا حسین! بیایید با مادرتان وداع کنید. دیگر او را نخواهید دید. یتیمان زهرا علیهاالسلام خود را روى جنازه مادر انداختند. او را می‌‌بوسیدند و می‌‌گریستند. على علیه‌السلام یتیمان را از روى جنازه مادر برداشت

از آنجایی که در روایات شیعه دو تاریخ برای درگذشت فاطمه زهرا وجود دارد، ایام فاطمیه یا ایام وفات فاطمه زهرا به فاصلهٔ بین این دو تاریخ یعنی ۱۳ جمادی الاول تا ۳ جمادی الثانی گفته می‌شود. مراسم ایام فاطمیه جمعاً ۶ روز است، ۳ روز در ماه جمادی الاول و ۳ روز در ماه جمادی‌الثانی. فاطمیه اول از ۱۳ تا ۱۵ جمادی‌الاول است و فاطمیه دوم از سوم تا پنجم جمادی‌الثانی می‌باشد که شیعیان به عزاداری برای فاطمه دختر پیامبر اسلام می‌پردازند.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 19253
سجاد آجیده طلبمطالب مرتبط