رای به سایت :
1601
محبوب
ناحیه مقاومت بسیج شهید محلاتی
یکشنبه 28 آبان 1396 -
امتحان در امتحان
گذری بر رزمایش امداد و نجات 95/

امتحان در امتحان

نباید فراموش کرد که موفقیت در اجرای مانور مرهون تلاش ها ، تدابیر و قبول سختی ها و مصائبی بود که عوامل اجرایی با رضایت خاطر متحمل شدند.
calendar
تاریخ : 1395/02/25 - 20:24
7
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم از ناحیه مقاومت بسیج شهید محلاتی،  وحید کاظم یکی از افراد شرکت کننده در مانور امداد و نجات روز پنجشنبه بیست و سوم اردیبهشت ماه سال جاری در تقدیر از تلاش‌‌های عوامل اجرایی این رزمایش طی یادداشتی نوشت :

زمزمه اجرای مانور امداد و نجات با موضوع "تمرین مواجهه با زلزله" از چند ماه پیش بود که به گوش می‌رسید. رزمایشی با حضور بیش از 14 سازمان و نهاد منطقه‌ای مرتبط با مدیریت بحران.

چند هفته‌ای بود جلسه پشت جلسه برگزار می‌شد تا سطح آمادگی‌ها برای شرکت در این آزمون به حداکثر برسد.

پنجشنبه 23 اردیبهشت ماه این مانور برگزار شد و با موفقیت به کار خود پایان داد.

...

چهارشنبه درست یک روز پیش از شروع رزمایش  در حالی که عوامل اجرایی خودشان را برای برپایی هرچه بهتر مراسم آماده می‌کردند، پس از باد و طوفان و رعد و برق، باران شدیدی برای ساعاتی نسبتا طولانی باریدن گرفت.!!!

برخی از چادرهایی که برای اسکان زلزله زدگان فرضی سرهم شده بود، به همت باد و بوران متلاشی شد. هوا رو به سردی گذاشت. باران هم با ورود سرزده به داخل بسیاری از چادرها نقشه‌ها را نقش بر آب کرد. بچه‌ها که در حمامی از آب باران دوش اجباری می‌گرفتند، دنبال سرپناه بودند. پاهایشان در انبوهی از گل و لای فرو می‌رفت و به سختی بیرون می‌آمد. خیلی از کارها باقیمانده بود که این اتفاق هم به اصطلاح قوز بالای قوز شد.

ما که برای تمرینِ کمک کردن به مردم گرفتار در زلزله آمده بودیم، خودمان گرفتار باران شدیم و گویی یکی باید می‌آمد به کمک ما !!! حالا شده بود امتحان در امتحان.

در این شرایط چه کار باید کرد؟

از یک طرف زمان به سرعت می‌گذشت و باید شرایط برای اسکان افراد آماده می‌شد؛ از طرف دیگر هم باران همچنان        می‌بارید و ما را با موقعیت جدیدی روبرو می‌کرد. هر آن باید نقشه تازه‌ای می‌کشیدیم، تا مشکل تازه‌ای را حل کنیم.

اگر چه در میان این معرکه بودند افرادی که هر وقت عرصه را برای اعتراض فراهم می‌دیدند، نق می‌زدند، که : ای بابا !  نمی‌شد بذارن یه روز دیگه! زیر بارون که نمیشه تمرین امداد و نجات کرد و ... ؛ اما روح حاکم بر بچه ها روح استقامت، همدلی و یاری دادن برای برطرف کردن مشکلات پیش رو بود. بچه‌ها مصمم، بی‌توجه به فازهای منفی و بدون اینکه خم به ابرو بیاورند، اگر چه با سختی و خستگی اما هر کاری از دستشان بر می‌آمد انجام می‌دادند، تا امور رتق و فتق و برنامه در ساعت مقرر و در بهترین شکل ممکن اجرا شود.

بچه‌های آماد و پشتیبانی که شاید بیشترین بار این برنامه را به دوش می‌کشیدند، چندین مرتبه فاصله طولانی بین انبار و محل اجرای رزمایش را در رفت و آمد بودند؛ پتو بار زده در محل رزمایش تخلیه می‌کردند، میز و صندلی می‌آوردند، تامین شام و صبحانه حاضرین را برعهده داشتند و ... .

دوستان فرهنگی، سایبری و مخابرات و سازمان برق و ... همه و همه در تکاپو و جنب و جوش بودند تا به هر نحوی شده گوشه‌ای از کارهای روی زمین مانده را به انجام برسانند.

متاسفانه بعضی از سازمان‌ها به راحتی مسئولیتی را که پذیرفته بودند، رها کرده و عرصه را برای سایرین تنگ نمودند؛ چرا که کارها به هم مرتبط بود و نبود یکی مساوی بود با ایجاد نقص در انجام ماموریت، اما این هم مانع نشد تا تلاش دیگران متوقف شود. به هر مانعی که برخورد می‌کردند بدون نا امیدی تصمیم متناسب برای رفع آن را اتخاذ می‌کردند.

باران که با نفوذ خود در زمین مشکلاتی را برایشان ایجاد کرده بود، ذره‌ای اما نتوانسته بود در اراده آن‌ها نفوذ کند. شاید حتی مشکلات ناشی از بارش باران آن‌ها را به لزوم برگزاری چنین مانورهایی بیشتر تشویق می‌کرد. 

کارها در میان بارش باران با سرعتِ اندک اما همچنان به پیش می‌رفت و کم کم سر و سامان می‌گرفت.

...

شب هنگام وقتی نیروها جهت اسکان به محل رزمایش رسیده بودند، دیگر خبری از باران نبود. صبح هم تعداد دیگری به آن‌ها اضافه شدند.

همگی بدون اطلاع از اتفاقاتی که افتاده بود، راحت و آسوده طبق برنامه به اجرای مانور پرداختند. رزمایش در هوایی آفتابی به خوبی برگزار شد. همه صحیح و سالم سوار بر اتوبوس‌ها به سوی منازل خود حرکت کردند.

...

عکاس‌ها از مانور عکس‌برداری کرده و در خبرگزاری‌های مختلفی به نمایش گذاشتند. مانور امسال هم با موفقیت به پایان رسید ...

اما !!!

نباید فراموش کرد که موفقیت در اجرای مانور مرهون تلاش‌ها، تدابیر و قبول سختی‌ها و مصائبی بود که عوامل اجرایی با رضایت خاطر متحمل شدند.

در واقع ایشان از آزمونی بسیار بزرگتر از اجرای رزمایش سربلند بیرون آمدند و آن فراهم ساختن شرایط برای اجرای مانور، علیرغم وجود مشکلات سخت و سنگین موجود در این راه بود، و این یعنی تحقق صد در صدی اهداف یک رزمایش. 

 وحید کاظم

25 اردیبهشت سال 1395


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 752


Reply
no
0
yes
2
ابن الحسین
1395/02/26 - 00:34
خیلی عالی بود
خیلی خوشحالم از اینکه اینقدر با زبان عامیانه یک سری حرف‌هایی بیان شده برای بیداری ما...
تشـــکر فراوان

Reply
no
0
yes
2
قسم
1395/02/26 - 17:23
با عرض سلام و خداقوت
خبر شما در صفحه اصلی سایت قسم ( ghasam.ir ) قرار گرفت، با تشکر

Reply
no
0
yes
2
سرباز ولایت
1395/02/28 - 00:18
احسنت
حرف دل ما هم هست..........