پایگاه مقاومت بسیج شهید مرتضی مطهری
 
یکشنبه 05 خرداد 1398 -

رای به سایت :
33
محبوب
صفحه نخست ›› هنر ›› حوزه 270 نفیسه ›› پایگاه مقاومت بسیج شهید مرتضی مطهری
1
محبوب  
رای به خبر :
به مناسبت روز بزرگداشت حافظ شیرازی
به مناسبت روز بزرگداشت حافظ شیرازی

20مهرماه در تقویم به نام بزرگمرد شعر و ادب پارسی، خواجه شمس‌الدین محمد حافظ شیرازی رقم خورده و هر سال در این روز برنامه‌های مختلفی در آرامگاه وی و شهر شیراز برگزار می‌شود.
calendar
تاریخ : 1396/07/20 - 08:32

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج شهید مرتضی مطهری  حوزه 270 نفیسه  ناحیه مقاومت بسیج شهید محلاتی ،خواجه شمس الدین محمد شیرازی شاعر و حافظ قرآن، متخلص به حافظ و معروف به لسان الغیب از بزرگترین شاعران غزل سرای ایران و جهان به شمار می رود. حافظ را نمی توان از سنخ شاعران تک بعدی و تک ساحتی محسوب و تفکر شاعرانه اش را تنها به یک وجه خالص تفسیر و تاویل کرد..

خواجه شمس الدین محمد حدود سال 726 ه. ق در شیراز زاده شد. از احوال پدر و خانواده او تقریبا هیچ خبری در دست نیست، گر چه برخی گفته اند که پدرش بهاء الدین از اهالی اصفهان و مادرش از اهالی کازرون بوده است.حافظ در زادگاه خود، نزد استادانی همچون قوام الدین عبدالله ،که نام و آوازه شان همه جا منتشر بود ، علم آموخت . در آن روزگار ، در حلقه استادان آن شهر هم ادب رایج بود، هم حکمت و هم کلام ، اما کار عمده ، تفسیر قرآن بود و آموختن آنچه برای فهم آن ضرورت داشت . چنانکه از دیوان حافظ بر می آید ، وی در دانشهای گوناگون زمان خود که در دارالعلم شیراز رایج بود دست داشت

مقام او در قرآن شناسی نیز شامخ است. او قرآن را با چهارده روایت از بر می خواند و تخلص خود را نیز از چیزی قرار داد که مربوط به قرآن بود.

این شاعر پرآوازه ایران زمین در سال 791 یا 792 هجری قمری دار فانی را وداع گفت.

 


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 8630مطالب مرتبط