پایگاه مقاومت بسیج شهید بهشتی
 
دوشنبه 29 بهمن 1397 -

رای به سایت :
72
محبوب
صفحه نخست ›› حماسه و پایداری ›› حوزه 311 امام جعفر صادق (ع) ›› پایگاه مقاومت بسیج شهید بهشتی
0
محبوب  
رای به خبر :
زندگینامه شهید حسن باقری
زندگینامه شهید حسن باقری

۹ بهمن سالروز شهادت نابغه ی جنگ
calendar
تاریخ : 1396/11/09 - 11:14

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج شهید بهشتی  حوزه 311 امام جعفر صادق (ع)  ناحیه مقاومت بسیج شهید محلاتی ،

غلامحسین اَفشردی (حسن باقری) در ۲۵ اسفندماه ۱۳۳۴، همزمان با سوم شعبان، میلاد امام حسین(ع) در تهران به دنیا آمد. وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در تهران گذراند و بعد وارد دانشگاه ارومیه شد. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی در فعالیت‌های انقلاب نقش مؤثری داشت. در سال ۱۳۵۸وی فعالیت خود را در سرویس فرهنگی و سیاسی روزنامه جمهوری اسلامی آغاز کرد و اولین خبرنگاری بود که به الجزایر اعزام شد. پس از آن بنا به دعوت سازمان امل، از طرف این روزنامه، سفر ۱۵ روزه‌ای به لبنان و اردن انجام داد و طی این سفر، گزارش تحلیلی جامعی از اوضاع نا به‌ سامان مسلمانان در آن منطقه تهیه کرد.

جوان دانشجوی ۲۴ ساله‌ی رشته‌ی حقوق قضایی دانشگاه تهران، با شناخت عمیق از دشمن و چیرگی بر منطقه‌ی جغرافیایی جنگ و تغییرات حاصل از آن علاوه بر طراحی و اجرای عملیات های مهم، با تأسیس واحد اطلاعات‌-عملیات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جنگ، نبض دفاع مقدس هشت ساله مردم ایران را به دست گرفت به واحدهای تخصصی ترجمه‌ی اسناد و آرشیو جنگ اهتمام ورزید.

او نظریه پرداز نظامی بزرگی بود که در جایگاه فرمانده عالی رتبه‌ی جنگ، توانست توازن قوا را به سود جمهوری اسلامی ایران تغییر دهد. آن‌چنان که دشمن بعثی نیز خود به این حقیقت اعتراف کرده و گفته است: «اطلاعات ایران (حسن باقری) در حملات خود اطلاعات کامل و دقیقی در خصوص یگان های ما اعم از خطوط حد، فرماندهان، شکاف ها، نقاط آسیب پذیر، محل استقرار قرارگاه ها و مواضع توپخانه و حتی مناطق اداری در اختیار داشته و از این طریق توانسته است طرح های خوبی تهیه کند و آن ها را به دقت به اجرا درآورد.»
با این همه، شهید حسن باقری، بیش از تجهیزات جنگی، بر ایمان و اندیشه متکی بود. وی خود در این باره نوشته است:
«چیزی که دشمنان و آمریکایی ها را به تنگ می آورد، این است که ما در فکر کردن به بن بست نمی رسیم و این باعث می شود در عمل نیز به بن بست نرسیم.»

با شروع جنگ، در روز اول مهر ۹۱۳۵، به همراه عده‌ای از پاسداران در هنگامی که جایگاه نیروهای عراق در خوزستان تثبیت شده بود، راهی جبهه‌های جنوب شد. سرلشکر رحیم صفوی، حسن باقری را از فرماندهان نابغه ی سپاه می‌داند. در دورانی که در جنگ حضور داشت با استفاده از تجربیاتی که در زمان خبرنگاری خود در ایران و لبنان به دست آورده بود، به جمع‌آوری اطلاعات، نقشه‌ها و کالک‌های عملیاتی و ضبط صدا در جبهه‌ها پرداخت و این اسناد را به گزارش‌های سازمان‌ یافته تبدیل کرد. او در ۹ بهمن ۱۳۶۱در حالی که در منطقه ی فکه مشغول شناسایی منطقه ی دشمن و آماده‌سازی عملیات والفجر مقدماتی بود، در سنگر دیده بان، مورد اصابت گلوله خمپاره قرار گرفت و همراه با مجید بقایی به شهادت رسید. او در هنگام شهادت، قائم‌مقام فرمانده ی نیروی زمینی سپاه را برعهده داشت. قطعه‌ی ۲۴ گلزار شهدای بهشت زهرا‌ی تهران جایگاه ابدی او شد.

وی همچنین به ‌عنوان فرمانده ی قرارگاه ‌های نصر و کربلاء نقش مهمی در موفقیت رزمندگان در عملیات‌های فتح‌المبین، رمضان و هم‌چنین بیت‌المقدس و آزادسازی خرمشهر داشت.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 19169مطالب مرتبط