پایگاه مقاومت بسیج شهید بهشتی
 
سه شنبه 27 آذر 1397 -

رای به سایت :
72
محبوب
صفحه نخست ›› حماسه و پایداری ›› حوزه 311 امام جعفر صادق (ع) ›› پایگاه مقاومت بسیج شهید بهشتی
0
محبوب  
رای به خبر :
۱۷ اسفند ماه/سالروز شهادت حاج محمد ابراهیم همت
۱۷ اسفند ماه/سالروز شهادت حاج محمد ابراهیم همت

سازش و صلح با کفر حرام است ...
calendar
تاریخ : 1396/12/19 - 11:44

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج شهید بهشتی  حوزه 311 امام جعفر صادق (ع)  ناحیه مقاومت بسیج شهید محلاتی ،محمد ابراهیم درسال ۱۳۳۴، در شهر قمشه اصفهان، به دنیا آمد. وی در سایه محبت‌های پدر و مادر پاکدامن، وارسته و مهربانش دوران کودکی را سپری کرد. این دوران نیز همانند زندگی بسیاری از کودکان هم سن و سال او طبیعی گذشت.

پس از اتمام دوران ابتدایی و راهنمایی، وارد مقطع دبیرستان شد. او در دوران تحصیلات متوسطه اشتیاق فراوانی به رشته داروسازی نشان می‌داد.

او در سال ۱۳۵۲ دیپلم گرفت و در کنکور سراسری شرکت کرد. عدم موفقیت ابراهیم در ورود به دانشگاه نتوانست خللی در اراده او به وجود آورد. در همان سال، پس از قبولی در امتحانات ورودی «دانشسرای تربیت معلم اصفهان» برای تحصیل عازم این شهر شد.

۲ سال بعد، با اتمام تحصیل، به خدمت سربازی رفت. در همین مدت توانست با برخی از جوانان روشنفکر و انقلابی مخالف رژیم ستم شاهی آشنا شود و به تعدادی از کتاب‌هایی که از نظر ساواک و دولت آن روز ممنوعه به حساب می‌آمد، دست یابد.

مطالعه آن کتاب‌ها که به طور مخفیانه و توسط برخی از دوستان برایش فراهم می‌شد، تاثیری عمیق و سازنده در روح و جان او گذاشت و به روشنایی اندیشه‌اش کمک شایانی کرد.

در سال ۱۳۵۶، پس از بازگشت به زادگاه و آغوش گرم و پرمهر خانواده، شغل معلمی را برگزید. او در روستاهای محروم و طاغوت‌زده مشغول تدریس شد و به تعلیم فرزندان این مرز و بوم همت گماشت. ابراهیم، در روزگار معلمی، با تعدادی از روحانیون متعهد و انقلابی آشنا شد و در اثر همنشینی با علمای اسلامی مبارز، با شخصیت ژرف حضرت امام خمینی(ره) آشنایی بیشتری پیدا کرد و نسبت به آن بزرگوار معرفتی عمیق در وجود خود ایجاد کرد.

هر روز آتش عشق به امام(ره) در کانون جانش شعله‌ور می‌شد. او سعی وافری داشت تا عشق و علاقه به امام(ره) را در محیط درس گسترش دهد و جان دانش‌آموزان را که ضمیرشان به صافی آب و آیینه بود، از عشق «روح‌الله» لبریز سازد.او در خصوص امام(ره) و احکام مترقی اسلام همواره به بحث می‌نشست و دانش‌آموزان را به مطالعه کتاب‌های سودمند و روشنگر ترغیب می‌نمود.

همین امر سبب شد که در چندین نوبت از طرف ساواک به او اخطار شد لکن روح سرکش و بی‌باک او به همة آن اخطارها بی‌توجه و بی‌اعتنا بود. او هدف و راهش را بدون تزلزل و تشویش پی می‌گرفت و از تربیت شاگردان لحظه‌ای غفلت نورزید.

او پیش از پیروزی انقلاب از فعالان ضد حکومت پهلوی بود، پس از انقلاب و در سال ۱۳۶۱ مدت کوتاهی را در جبهه ی جنگ لبنان و اسرائیل گذراند و سپس به ایران بازگشت و در جبهه‌های جنگ در عملیات‌های مهمّی همچون فتح‌المبین، بیت‌المقدس و فرماندهی عملیات های رمضان، مسلم بن عقیل(ع) و خیبر مسئولیت‌های مهمی را عهده‌دار بود. او برای ایجاد نظم و دفاع از شهر و راه‌اندازی کمیته ی انقلاب اسلامی شهرستان شهرضا نقش اساسی ایفا کرد. او از جمله کسانی بود که سپاه شهرضا را با کمک دو تن از برادران خود و سه تن از دوستانش تشکیل داد. اواخر سال ۱۳۵۸ به خرمشهر و سپس به بندر چابهار و کنارک در استان سیستان و بلوچستان عزیمت کرد و به فعالیت‌های عقیدتی پرداخت. همّت در خرداد سال ۱۳۵۹ به منطقه کُردستان اعزام گردید. با آغاز جنگ، او و حاج احمد متوسلیان، به دستور فرماندهی کل سپاه مأموریت یافتند ضمن اعزام به جبهه ی جنوب، تیپ محمّدرسول الله(ص) را تشکیل دهند. در عملیات سراسری فتح المبین، مسئولیت قسمتی از عملیات به عهده وی بود. وی در موفقیت عملیات در منطقه ی کوهستانی شاوریه نقش مهمی داشت. او در عملیات بیت المقدس در سمت معاونت تیپ محمّدرسول الله(ص) فعالیت و تلاش قابل توجهی را در شکستن محاصره ی جاده ی شلمچه به خرمشهر انجام داد. او و یگان تحت امرش سهم به سزایی در فتح خرمشهر داشتند. در سال ۱۳۶۱ با توجه آغاز جنگ در جنوب لبنان به منظور یاری رساندن به مردم لبنان راهی آن دیار شد و پس از دو ماه حضور در این خطه به جبهه‌ها بازگشت.

در جریان عملیات خیبر، هم چنان که رزمندگان در برابر ارتش عراق مقاومت می‌کردند، هنگامی که همّت برای بررسی وضعیت جبهه   جلو رفته بود، بر اثر اصابت گلوله ی توپ در نزدیکی‌اش همراه با معاونش اکبر زجاجی، در غروب ۱۷ اسفند ۱۳۶۲ در محل تقاطع جاده‌های جزایر مجنون شمالی و جنوبی به شهادت رسید. فرمانده ی سپاه سوم عراق در یکی از اظهاراتش گفته بود:... ما آن قدر آتش بر جزایر مجنون فرو ریختیم و آن چنان آن جا را بمباران شدید نمودیم که از جزایر مجنون جز تلی خاکستر چیز دیگری باقی نیست. ابراهیم همّت در جریان عملیات خیبر به همرزمانش گفته بود: باید مقاومت کرده و مانع از بازپس گیری مناطق تصرف شده، توسط دشمن شد؛ یا همه این جا شهید می‌شویم و یا جزیره ی مجنون را نگه می‌داریم. ابراهیم همّت قرار بود در گلزار شهدای بهشت زهرا(س) دفن شود، ولی به اصرار خانواده، در زادگاهش و در کنار امامزاده شاه رضا(ع)، در گلزار شهدای شهرستان شهرضا به خاک سپرده شد. با این حال در گلزار شهدای بهشت زهرا(س) و در کنار شهیدان مصطفی چمران، عباس کریمی و رضا چراغی، سنگ مزاری برای یادبود نصب کرده اند.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 19169مطالب مرتبط