پایگاه مقاومت بسیج مسجد جامع ابوذر
 
دوشنبه 30 ارديبهشت 1398 -

رای به سایت :
688
محبوب
صفحه نخست ›› سایر محتوای سیاسی ›› حوزه 317 امام رضا (ع) ›› پایگاه مقاومت بسیج مسجد جامع ابوذر
1
محبوب  
رای به خبر :
شوق وصال
دهه ولایت؛سخنرانی حجت اسلام شیخ مصطفی کرمی

شوق وصال

چرا پیامبر صلی الله علیه واله در بیابان جحفه در ان گرما وبیابان سوزان مردم را چند شبانه روز معطل کرد تا از مردم تک تک بیعت بگیرد برای ولایت امیرالمومنین علی اگر بحث اعلام بود اعلام شد پس پیامبر چرا اینقدر اصرار داشتند همه...
calendar
تاریخ : 1397/06/04 - 08:58

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج مسجد جامع ابوذر  حوزه 317 امام رضا (ع)  ناحیه مقاومت بسیج شهید محلاتی ،

حجت الاسلام شیخ مصطفی کرمی روز گذشته به مناسبت ایام دهه ولایت در مسجد جامع ابوذر به ایراد سخنرانی پرداختند وسخنرانی ایشان به شرح ذیل:

چرا پیامبر صلی الله علیه واله در بیابان جحفه در ان گرما وبیابان سوزان مردم را چند شبانه روز( سه شبانه روز ) معطل کرد تا از مردم تک تک بیعت بگیرد برای ولایت امیرالمومنین علی علیه السلام اگر بحث اعلام بود اعلام شد پس پیامبر چرا اینقدر اصرار داشتند همه باید تک تک بیعت کنند.؟

پیامبر اکرم ص در روز غدیر در صحرایی به نام جحفه خطابه ای فرمودند که در حدود یک  ونیم  به طول انجامید و در آن مسیر سعادت بشریت را معین نمودند! این خطابه به "خطبه غدیر" مشهور است و اکثر ما مسلمانان به جز چند عبارت از آن را نمی دانیم!!

ماجرای غدیر چه بود؟

پیامبر چه مطالبی را بیان فرمودند؟

*چرا "غدیر" در بین ما هم غریب است ؟! مگر آگاهی ما از آن چه ضرری برای دیگران دارد؟  فقط برادرم خواهرم این را بدان که :غدیر سند هویت شیعه است اگر غدیر از شیعه گرفته شود ما هیچی نداریم لذا دشمنان ما خیلی کار روی غدیر می کنند که در او خدشه وارد کنند.!

ماجرای غدیر

سال دهم هجرت بود. پیامبر ـ صلی الله علیه و آله ـ به قصد انجام اعمال حج از مدینه به مکه سفر کردند. سفر ایشان، به اطلاع مسلمانان نواحی مختلف رسیده بود. از این رو گروه‌های بسیاری برای اینکه اعمال حج را در حضور پیامبر انجام دهند، به مکه آمده بودند و همراه ایشان حج گزاردند. پس از مراسم حج و سخنرانی های گوناگونی که رسول اکرم در مکه ایراد نمودند، کاروان ها تصمیم گرفتند به مدینه بازگردند. همه آمدند تا به صحرای کوهستانی جحفه رسیدند. در کنار غدیر خم. در این محل جبرئیل بر پیامبر نازل شد و این آیه را بر ایشان خواند:

یا اَیُّها الرَّسولِ بَلِّغ ما اُنزِلَ اِلَیک مِن رَبِّک وَ اِن لَم تَفعَل فَما بَلَّغتَ رِسالَتَهُ وَ اللهُ یَعصِمُک مِنَ النّاس اِنَّ اللهَ لا یَهدی القَومَ الکافِرینَ

ای فرستاده خدا! دستوری را که خدا برای تو فرستاده است، به مردم برسان. اگر نه، رسالت خود را انجام نداده‌ای! خدا تو را از شرّ مردم حفظ خواهد نمود.

این بود که پیامبر پس از نزول آیه فوق در محل غدیر درنگ کردند و دستور دادند تا گروه هایی که پیش رفته اند، برگردند و آنان که عقب مانده اند، برسند تا مردمان را از امر الهی ویژه ای آگاه نمایند! پس از اقامه نماز ظهر دستور دادند منبری از جهاز شتران ساختند. آن‌گاه فرمودند تا همه آن جمعیت انبوه گرد آمدند. تاریخ نویسان اهل سنت نوشته اند، در آن روز 120000 نفر در پای آن منبر حضور داشتند!

غدیر مشعلی است که رسول خدا دیروز برافروخت تا امروزاز آن بهره گیریم و فردا زندگانی بهتر داشته باشیم و خطبه غدیر کتابی است همواره گشوده تا پیوسته در آن نظر کنیم و درس زندگی از آن بیاموزیم.

در خطبه غدیر رسول خدا با خطاب "ای گروه مردمان" سخن می‌گویند! نه تنها مردمان حاضر در غدیر خم در روز 18 ذیحجه سال دهم هجری، نه تنها مردم مکه و مدینه، نه تنها مسلمانان آن روز، بلکه هر انسانی در هر زمانی و در هر زمینی که هست، پیامبر اکرم با او سخن می‌گویند.

"پیام غدیر" مانند "پیام نبوت" پیامی به همه نسلها در همه دورانها و در همه مکانها است.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 12159مطالب مرتبط