پایگاه مقاومت بسیج سیدالشهداء (ع)
 
چهارشنبه 04 ارديبهشت 1398 -

رای به سایت :
286
محبوب
صفحه نخست ›› سایر محتوای فرهنگی ›› حوزه 313 امام محمد تقی (ع) ›› پایگاه مقاومت بسیج سیدالشهداء (ع)
3
محبوب  
رای به خبر :
سبک زندگی
سبک زندگی

سبک زندگی متناسب با دفاع مقدس، به عنوان یک نمونه خوب برای کشورمان، سبکی قابل بهرهبرداری و اثرگذار خواهد بود.
calendar
تاریخ : 1397/04/13 - 13:07

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج سیدالشهداء (ع)  حوزه 313 امام محمد تقی (ع)  ناحیه مقاومت بسیج شهید محلاتی ،

سبک زندگی متناسب با دفاع مقدس، به عنوان یک نمونه خوب برای کشورمان، سبکی قابل بهرهبرداری و اثرگذار خواهد بود. بررسی سبک زندگی رزمندگان، الگوی مناسبی برای یک زندگی ساده و جهادی خواهد بود که چنانچه در جامعه گسترش پیدا کند می‌تواند مشکلات بسیاری ،اعم از اقتصادی و اجتماعی، را از جامعه برچیند. بسیاری از معضلات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جامعه کنونی ما ناشی از نفوذ سبک زندگی مدرن غربی به کشور است که تبعات منفی و سنگینی را به کشور تحمیل کرده است.

   هشت سال دفاع مقدس شرایط بی‌نظیری را به وجود آورد که ملت انقلابی و مؤمن ایران، که به تازگی خود را از یوغ طاغوت آزاد کرده بودند، بتوانند با استفاده از آموزه‌های دینی، ولایت‌مداری و توجه به معنویات و ایثارگری، سبکی از زندگی جهادی و اسلامی را به منصه‌ی ظهور برسانند که شاید بتوان گفت در تاریخ همانندی ندارد.  

   مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای(مدظله‌العالی) در دیدار با کارگزاران نظام در جلسه مورخه 31/06/1386 با اشاره به سبک زندگی متفاوت در طول دفاع مقدس فرمودند: «اگر بخواهید یک نمونه برای آنچه که شایسته‏ی ماست، پیدا کنید، نگاه کنید به دوران دفاع مقدس. ببینید آن جوانهایی که در جبهه بودند، آن پدر مادرهایی که این جوانها را اینجور میفرستادند، آن خانواده‏هائی که آنجور با شوق و ذوق جبهه را پشتیبانی میکردند، چه حالتی، چه احساساتی داشتند. آنها نمونه‏های خوبی است. البته نمیگوئیم نمونه‏ی اعلاست، اما نمونه‏های بسیار خوبی بود. ما باید به همان سیاق، با همان آهنگ و نواخت، پیش میرفتیم؛ ما پیش نرفتیم... این هشت سال [دفاع مقدس]، مظهری از برترین صفاتی است که یک جامعه میتواند به آنها ببالد و از جوانان خودش انتظار داشته باشد. یعنی دفاع مقدس مظهر حماسه است، مظهر معنویت و دینداری است، مظهر آرمان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهی است، مظهر ایثار و از خودگذشتگی است، مظهر ایستادگی و پایداری و مقاومت است، مظهر تدبیر و حکمت است.»

ابعاد سبک زندگی متناسب با دفاع مقدس  

   سبک زندگی در جنگ از ابعاد مختلفی قابل بررسی است. اما بطور کلی میتوان برای آن سه بعد قائل شد: بعد فکری، که در آن اندیشهها، بعد روحی، که در آن انگیزهها و بعد جسمی و رفتاری، که در آن رفتارها مورد بررسی قرار میگیرد.

   وجه شاخص بعد فکری رزمندگان، اصول اندیشه‌ای و بصیرت و روشن‌بینی ایمان‌مدار است. اصول اندیشه‌ای شامل خداباوری، معادباوری و ولایت‌مداری است. بصیرت و روشن‌بینی ایمان‌مدار نیز تلاش در جهت کسب بصیرت و شناخت هرچه بیشتر شأن و جایگاه خود و انقلابی بود که برای حفظ و تداوم آن در صحنه ایستاده و آماده فداکاری همه جانبه برای آن بودهاند.

   در بعد روحی توجه به مباحث معرفتی و خودسازی، اثر جدی بر زندگی روزمره رزمندگان داشت. اخلاص، فداکاری و ایثارگری، دوری از نفاق و ریا و اهتمام به واجبات و فرائض دینی بخشی از صفات بارز ایشان بود. با توجه به روحیه و نشاط جوانی رزمندگان، پویایی و امید به آینده در نگاه آرمانگرایانه آنان موج میزد و برای حاکمیت اسلام و عدالت، جان‌فشانی می‌کردند. روضه و هیأت یکی از برنامههای ثابت خودسازی رزمندهها بود. برای برنامه دعا(زیارت عاشورا، دعای توسل، دعای کمیل و غیره) و روضه هم، نیاز به هیچ چیزی نداشتند جز دل شکسته و حس و حال معنوی.

در کنار توسل، توکلشان هم بالا بود و ایمان به امداد الهی، آنان را به حرکت در مسیرهای سخت زندگی تشویق میکرد.

شعار بچههای جبهه، «هیهات منا الذله» بود؛ عملشان نیز همینطور. برای هیچچیز و هیچکس سر خم نمیکردند جز فرمان الهی و فرماندهان جبهه حق. صداقت شرط اول رفاقتها و کارهایشان بود.

   در بعد رفتاری و جسمی نیز وجه غالب فرهنگ رفتاری ساکنان جبههها تواضع در کلام و رفتار بود. غالباً زیاد زحمت میکشیدند، کمتر میخوردند و کمتر میخوابیدند. فرهنگ حاکم بر جبهه فرهنگ کار و تلاش بود. هر کس نه فقط کاری را که به او سپرده بودند؛ بلکه هر کار مفیدی را که انجام آن به سود مجموعه بود، در حد توان و اجازه خود، انجام میداد. از دیگر وجوه فرهنگی مثبت رزمندگان توجه به مطالعه در اوقات فراغت بود. هر کس با توجه به سواد و سلائق خود و نیازش مطالعه میکرد.

   برای پیاده کردن زندگی به سبک دفاع مقدس شرایط متعددی لازم است تا امکان تحقق آن را فراهم کند و اکنون برخی از آن شرایط مفقود است. تحقق آن شیوه از زندگی یک فرآیند است. این فرایند اقتضائات و شرایطی را نیاز دارد. عمل کردن به این نوع از زندگی به سادگی شنیدن و گفتن نیست اما بیان خاطرات شهدا، شرکت در اردوهای راهیان نور و بررسی سبک زندگی‌ رزمندگان می‌تواند انگیزه لازم را برای انسان‌های وارسته و مؤمن ایجاد کند.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 5292مطالب مرتبط