پایگاه مقاومت بسیج سیدالشهداء (ع)
 
پنجشنبه 02 اسفند 1397 -

رای به سایت :
286
محبوب
صفحه نخست ›› سایر محتوای فرهنگی ›› حوزه 313 امام محمد تقی (ع) ›› پایگاه مقاومت بسیج سیدالشهداء (ع)
2
محبوب  
رای به خبر :
سالروز عملیات آفندی شرهانی
سالروز عملیات آفندی شرهانی

بیستم تیرماه سالروز عملیات آفندی شرهانی توسط نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران است.
calendar
تاریخ : 1397/04/19 - 10:12

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج سیدالشهداء (ع)  حوزه 313 امام محمد تقی (ع)  ناحیه مقاومت بسیج شهید محلاتی ،  بیستم تیرماه سالروز عملیات آفندی شرهانی توسط نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران است.

   منطقه شرهانی واقع در رشته ارتفاعات جبل‌الحمرین به دلیل موقعیت استراتژیک خود در طول جنگ تحمیلی بارها صحنه درگیری رزمندگان اسلام و نیروهای بعثی عراق بوده است. در یکی از این درگیری‌ها، نیروهای عراقی در تاریخ هجدهم تیرماه سال 1364 با 9 تیپ خود و به منظور بازپس‌گیری ارتفاعات حمرین و تپه 175 و انجام تبلیغات سیاسی و نظامی و خنثی کردن موفقیت‌های بدست آمده توسط ایران، با انجام یک تک محدود توانستند به مواضع نیروهای ایرانی در منطقه شرهانی رخنه کرده و قسمتی از خطوط مقدم را در این منطقه تصرف کنند. با توجه به اهمیت منطقه، نیروی زمینی ارتش با واکنشی سریع عملیات آفندی شرهانی را در برابر تحرک نیروهای عراقی به انجام رسانید.

   در این عملیات که در بیستم تیرماه سال 1364 آغاز شد، لشکر 21 حمزه از نیروی زمینی ارتش با همکاری گروهانی از هوابرد و آتشبارهای گروه 33 توپخانه موفق شدند با وارد آوردن ضایعات و تلفات سنگین به دشمن متجاوز، مواضع تصرف شده را باز پس گرفته و حتی پاتک روز بعد نیروهای بعثی را با آتش سنگین توپخانه و پشتیبانی هوایی دفع کنند.

   در پی این عملیات موفقیت‌آمیز، تعدادی از نیروهای دشمن کشته و زخمی و 50 نفر نیز به اسارت دلاورمردان ارتش جمهوری اسلامی ایران درآمدند. همچنین این عملیات سبب شد تا توجه فرماندهان عراقی به این منطقه معطوف شده و همین مسئله به پیروزی عملیات قدس3 که همزمان با این عملیات و در محور دهلران و منطقه فره سیاه توسط رزمندگان اسلام انجام می‌شد، کمک شایانی نمود.

   منطقه عملیاتی شرهانی در نوار مرزی غرب کشور، سرزمین عملیات‌های مهمی چون محرم و والفجر1، در طول هشت سال دفاع مقدس بوده و در طول این دوران حدود 10 بار دست به دست شده و بسیاری از شهدای مفقودالاثر جنگ تحمیلی مربوط به این منطقه و حوالی آن است.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 5292مطالب مرتبط