پایگاه مقاومت بسیج شهید محمود شیخ سفلی
 
دوشنبه 30 ارديبهشت 1398 -

رای به سایت :
452
محبوب
صفحه نخست ›› دین و اندیشه ›› حوزه 315 امام موسی کاظم (ع) ›› پایگاه مقاومت بسیج شهید محمود شیخ سفلی
3
محبوب  
رای به خبر :
13 آبان ؛ روز مبارزه با استکبار جهانی
13 آبان ؛ روز مبارزه با استکبار جهانی

در 13 آبان 1358 ، دانشجویان مسلمان پیرو خط امام ، لانه ی جاسوسی آمریکا را در تهران تسخیر کردند .
calendar
تاریخ : 1397/08/15 - 17:47

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج شهید محمود شیخ سفلی  حوزه 315 امام موسی کاظم (ع)  ناحیه مقاومت بسیج شهید محلاتی ، در ابتدای انقلاب و زمان حکومت دولت موقت با هدف وادار کردن آمریکا به استرداد شاه و اموال ملت ایران ، دانشجویان تصمیم به اشغال سفارت آمریکا گرفتند .

دانشجویان از دانشگاه‌های تهران ، پلی‌تکنیک ، صنعتی شریف ، شهید بهشتی و ... گرد هم آمدند و طی یک راهپیمایی تا سفارت آمریکا از دیوارهای سفارت بالا رفته و علی رغم مقاومت محافظین و آمریکایی‌ها ، سفارت را به تصرف کامل درآوردند .

در هنگام تسخیر سفارت ، آمریکایی‌ها به سرعت مشغول نابود کردن بسیاری از اسناد دخالت‌ها و تجاوزارت و غارت‌های خود شدند ولی پس از تسخیر سفارت به سرعت از نابودی باقی‌مانده اسناد جلوگیری شد و بعدها اسنادی که از لانه جاسوسی آمریکا به دست آمده بود چاپ شده و در اختیار همگان قرار گرفت . به محض انتشار این خبر ، مردم بسیاری با خشم و انزجار مقابل لانه جاسوسی تجمع کرده و از حرکت دانشجویان حمایت کردند .

امام خمینی‌ (ره) نیز در پیامی این حرکت را انقلاب دوم و بزرگ‌تر از انقلاب اول نامیدند . 

این حرکت دانشجویان ، خشم آمریکایی‌ها را برانگیخت و آن ها که ناتوان از درک ملتی استقلال‌طلب و آزادی‌خواه بودند ، دست به اقداماتی بر ضد جمهوری اسلامی ایران زدند ؛ از آن جمله فشار آوردن به مجامع بین‌المللی مانند سازمان ملل ، سازمان کنفرانس اسلامی ، شورای امنیت و ... ، ایجاد جوّ منفی تبلیغاتی علیه دانشجویان مسلمان و برخی اقدامات دیگر از جمله آن هاست .

اما پس از بی‌ثمر ماندن ، آنها به اقدامات جدی‌تری روی آوردند ؛ از جمله قطع کامل روابط سیاسی در 20 مهر 1359 ، حمله نظامی به ایران و تجاوز به خاک کشورمان که به شکست مفتضحانه آنها در صحرای طبس انجامید و نیز محاصره اقتصادی و بلوکه کردن دارای‌ها و اموال ایران و ... که هیچ‌ کدام تا کنون در عزم ملت ایران برای مقابله با ظلم و بی‌عدالتی جهانی و منشا اصلی آن در جهان یعنی استکبار جهانی و آمریکا خللی وارد نکرده است و اینگونه نام روز 13 آبان برای همیشه در تاریخ ایران ماندگار شد .


انتهای پیام /مطالب مرتبط