پایگاه مقاومت بسیج شهید محمود شیخ سفلی
 
دوشنبه 30 ارديبهشت 1398 -

رای به سایت :
452
محبوب
صفحه نخست ›› دین و اندیشه ›› حوزه 315 امام موسی کاظم (ع) ›› پایگاه مقاومت بسیج شهید محمود شیخ سفلی
3
محبوب  
رای به خبر :
27 صفر ؛ روز وقف
27 صفر ؛ روز وقف

بیست‌ و هفتم ماه صفر در تقویم رسمی‌ کشور به نام روز وقف نامیده شده است . اشاره به سابقه این نامگذاری علاوه بر اینکه کمک به اطلاعات تاریخی است‌ ، گامی‌ نیز در جهت آشنایی مردم با این سنت حسنه است .
calendar
تاریخ : 1397/08/15 - 22:32

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج شهید محمود شیخ سفلی  حوزه 315 امام موسی کاظم (ع)  ناحیه مقاومت بسیج شهید محلاتی ، بیست‌ و هفتم ماه صفر در تقویم رسمی‌ کشور به نام روز وقف نامیده شده است. اشاره به سابقه این نامگذاری علاوه بر اینکه کمک به اطلاعات تاریخی است‌، گامی‌ نیز در جهت آشنایی مردم با این سنت حسنه است.

وقف یکی از برترین مصادیق احسان و نیکوکاری است که در سامان دهی زندگی فردی و اجتماعی، نقش فراوانی دارد. این سنت حسنه که از پیامبر و ائمه(ع) برای ما به یادگار مانده از عوامل اثرگذار شکوفایی تمدن و پیشرفت در عرصه های گوناگون جوامع اسلامی به شمار می رود. ازاین رو، وقف می تواند در جنبه های گوناگون حیات اجتماعی و فردی انسان، مانند فرهنگ، اقتصاد و دیگر عرصه ها، نقش سازنده ای داشته باشد.

بیست‌وهفتم ماه صفر در تقویم رسمی‌ کشور به نام روز وقف نامیده شده است. اشاره به سابقه این نامگذاری علاوه بر اینکه کمک به اطلاعات تاریخی است‌، گامی‌ نیز در جهت آشنایی مردم با این سنت حسنه است. همان سنتی که به رغم ظرفیت وسیع و قابلیت ذاتی آن برای رفع مشکلات رفاهی و اقتصادی جامعه و کمک به گسترش دانش و توسعة فرهنگ دین متأسفانه کارآیی لازم را چنان که باید نداشته است.

سابقه نامگذاری یک روز در سال با نام "وقف" به سال‌های اولیه انقلاب باز می گردد که نمایندگان امام خمینی (ره) در سازمان اوقاف و امور خیریه حجت‌الاسلام والمسلمین امام جمارانی و حجت‌الاسلام والمسلمین نظام زاده دهه آخر صفر را به نام "دهه وقف" نامیدند. علت آن هم این بود که بیشترین درآمد موقوفات در ایران طبق نیات واقفین باید صرف عزاداری سیدالشهداء(ع) شود.

سازمان اوقاف با اعزام روحانیون و مبلغان به سراسر کشور در این دهه ضمن اجرای نیات واقفان و تعظیم شعائر حسینی، سعی در معرفی سنت وقف و تشویق مردم به مشارکت در امور خیر داشت. در دهة هفتاد مدیران سازمان اوقاف و امور خیریه سعی کردند روز خاصی را در تقویم رسمی‌کشور به نام روز وقف به ثبت برسانند.

دلایل انتخاب ۲۷ ماه صفر به عنوان روز وقف

وقف اگرچه یک نهاد بشری و همزاد انسان است و سابقه آن به لحاظ وجود حسّ خیرخواهی و نوع دوستی در ذات انسان به در ازای تاریخ زندگی و قدمت بشر است، ولی وقف اسلامی در قالب جدید خود که توأم با تنوع، پایداری، هدفمندی و آرمانگرایی دینی است توسط پیامبر گرامی‌اسلام پایه‌گذاری شده است. روزی که "مخیریق" یهودی بدون آن که مسلمان شود اموال خود را به پیامبر اسلام هبه کرد و پیامبر اکرم (ص) بعد از کشته شدن "مخیریق" اموال او و حیطان سبعه را در قالب صدقه جاریه در خدمت نیازمندان قرار داد‌، هسته اولیه «وقف اسلامی» تشکیل شد و پیامبر اکرم(ص)در تاریخ اسلام به عنوان اولین واقف به شمار آمد.

حضرت علی(ع) در وقف‌نامه خود که حاوی نکات بسیار مهمی‌است از آن جمله اینکه این اموال نباید به کسی بخشیده شود و یا به ارث برده شود و یا فروخته شود و همه این امور در موقوفات ممنوع است پایه گذار شیوه وقفنامه نویسی است. در این وقفنامه فرزندش امام حسن مجتبی(ع) را متولی موقوفات خود قرار داده است.

بنابراین روز بیست‌وهشتم صفر، به این دو مناسبت، بهترین روز برای نامگذاری وقف انتخاب شده است. زیرا اولا سالروز ارتحال نبی گرامی‌ اسلام(ص)اولین واقف است و ثانیا مصادف با سالروز شهادت سبط اکبر حضرت امام مجتبی(ع) اولین متولی موقوفات امیرالمؤمنین(ع) است.

اگر قرار باشد روزی در سال به نام «روز وقف» نامیده شود، چه روزی مناسبتر از این روز؟ ولی از سوی دیگر با توجه به عظمت روز بیست‌وهشتم صفر که روز مصیبت و عزاداری سید انبیاء حضرت محمد مصطفی(ص) است از این رو یک روز قبل از آن، یعنی ۲۷ صفر به نام روز وقف نامیده شد و از سال ۱۳۷۶ روز ۲۷ صفر با عنوان «روز وقف» به تقویم رسمی‌کشور وارد شد .


انتهای پیام /مطالب مرتبط