پایگاه مقاومت بسیج شهیده معصومه قید
 
سه شنبه 27 آذر 1397 -

رای به سایت :
567
محبوب
صفحه نخست ›› سایر محتوای فرهنگی ›› حوزه 312 طوبی ›› پایگاه مقاومت بسیج شهیده معصومه قید
1
محبوب  
رای به خبر :
نشست حلقه های صالحین برگزار شد
نشست حلقه های صالحین برگزار شد

مسئولین حلقه های صالحین با موضوع آسیب های اجتماعی به استقبال گروه های خود رفتند.
calendar
تاریخ : 1396/10/23 - 08:28

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج شهیده معصومه قید  حوزه 312 طوبی  ناحیه مقاومت بسیج شهید محلاتی ،مسئولین حلقه های صالحین روز چهارشنبه 20 دی ماه را به موضوع آسیب های اجتماعی در گروه های خود اختصاص دادند. در این نشست در ابتدا تمامی حلقه ها به نیت سلامتی امام زمان (عج)، مقام رهبری و نیز رفع فتنه های اخیر به قرائت دسته جمعی زیارت عاشورا پرداختند و پس از آن هر حلقه وقت خود را به موضوع آسیب شناسی اختصاص داد.

آسیب های اجتماعی به دسته ای از نابسامانی ها و ناهنجاری های رفتاری افراد یک جامعه چه بصورت فردی و یا جمعی  اطلاق می شوند که ریشه در بی نظمی ها، کژکارکردی های پدیده های اجتماعی و پیامدهای نامطلوب آنها دارد.این آسیب ها غالبا باعث رنجش روانی، جسمی و مادی اقشار خاص و آسیب پذیر جامعه می شوند.و همچین می توان گفت که : به هر نوع عمل فردی یا جمعی گفته می شود که در راستای اصول اخلاقی و قواعد عام عمل جمعی یا غیررسمی جامعه محل فعالیت کنشگران قرار نمی گیرد و در نتیجه با منع قانونی و یا قبح اخلاقی و اجتماعی روبه رو می گردد.

شناخت آسیب‌ های اجتماعی کمک مؤثری در پیدا کردن راه حل و برنامه‌ ریزی برای راه‌ های پیشگیری از آن ها می کند.

هر جامعه‌ای تناسب با شرایط خود ، فرهنگ ، رشد و انحطاط خود با انواعی از انحرافات و مشکلات روبروست که تاثیرات مخربی روی فرآیند ترقی آن جامعه دارد. شناخت چنین عواملی می‌تواند مسیر حرکت جامعه را بسوی ترقی و تعامل هموار سازد، بطوری که علاوه بر درک عمل آنها و جلوگیری از تداوم آن عمل با ارائه راه حلهایی به سلامت جامعه کمک نماید. شناسایی علل اساسی و کنترل آنها می‌تواند بسیاری از نیروهای از دست رفته جامعه را تجدید نموده ، در مسیر کار سالم جامعه هدایت کند.
یکی از معیارهای تشخیص رفتارهای ناهنجار در جامعه دینی، تطبیق آنها با آموزه‌های دینی است.

  ** آگاهی بخشی به خانواده ها نقش مهمی در پیشگیری از آسیب های اجتماعی دارد.

اعتیاد، طلاق و خودکشی از مهم ‌ترین آسیب‌ های اجتماعی است و ریشه این آسیب‌ ها به سه عامل فردی، خانوادگی و محیط باز می ‌گردد و در این راستا باید با آگاهی ‌بخشی به خانواده ‌ها و بیان پیامدهای اعتیاد به نوجوانان و جوانان از گسترش آسیب ها جلوگیری و برای کاهش آنها در جامعه اقدام کرد.
کمبود محبت در خانواده، افراط در محبت، تبعیض بین فرزندان، محدود کردن فرزندان، اعتیاد یکی از اعضای خانواده، رفاه اقتصادی خانواده و درگیری‌ های والدین از مهمترین عوامل گرایش فرزندان به اعتیاد هستند.
یکی از اقدامات به منظور تحکیم خانواده ‌ها و ایجاد ارتباط خوب والدین با فرزندان و همچنین ایجاد سرگرمی ‌های مناسب برای اوقات فراغت فرزندان تلاش شود تا از بروز آسیب‌ ها و معضلات اجتماعی نظیر اعتیاد جلوگیری شود.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 5271مطالب مرتبط