پایگاه مقاومت بسیج شهیده مهدیه کربلایی هادی
 
پنجشنبه 24 آبان 1397 -

رای به سایت :
659
محبوب
صفحه نخست ›› سایر محتوای فرهنگی ›› حوزه 312 طوبی ›› پایگاه مقاومت بسیج شهیده مهدیه کربلایی هادی
1
محبوب  
رای به خبر :
نشست معارفی صالحین پیشکسوت پایگاه کربلایی
نشست معارفی صالحین پیشکسوت پایگاه کربلایی

حلقه صالحین پیشکسوت حلقه شهید ملاحسینی پایگاه کربلایی در آخرین شامگاه آبان، با بیان احکام تقلید و آموزه های اخلاقی در مورد تکبر، تشکیل شد.
calendar
تاریخ : 1396/08/25 - 23:06

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج شهیده مهدیه کربلایی هادی  حوزه 312 طوبی  ناحیه مقاومت بسیج شهید محلاتی ، صالحین پیشکسوت این پایگاه، در شامگاه بیست و چهارم آبان، در حسینیه مسجد حضرت علی(ع)، گردهم آمده و فرازی مربی حلقه شهید ملاحسینی، احکام تقلید و آموزه های اخلاقی در زمینه تکبر را به استناد احادیث بیان کرد.

فرازی مربی حلقه در این جلسه ابتدا با بیان اقلام درخواستی مناطق زلزله زده گفت: مساجد سنگرهای همیشه پا برجای مردمی در حوادث و بحران های تاریخ اسلام بوده و هستند و با پذیرش و جمع آوری امدادهای محلی هنگام وقوع حادثه هایی همچون جهاد، دفاع و زلزله، اتحاد و انسجام امت را در شهر و روستا به نمایش می گذارند.

وی سپس در توضیح دو حکم از موضوع تقلید با عناوین اقسام تقلید و اعمال بدون تقلید گفت: تقلید ابتدایی یعنی، تقلید کردن از مجتهد مرده بدون آن که قبلاً در زمان حیات وی از او تقلیدکرده باشد که بنا به احتیاط(واجب) جایز نیست و تقلید بقایی یعنی، باقی بودن بر تقلید از مجتهد مرده‌یی که در زمان حیات وی از او تقلید کرده است که در تمام مسایل حتی در مسایلی که تا کنون مکلف به آنها عمل نکرده جایز و مجزی است.

او در توضیح اعمال بدون تقلید افزود: اعمال افرادی که تقلید نمی‌کنند یا تقلید صحیح ندارند در صورتی محکوم به صحت است که: موافق احتیاط یا مطابق واقع و یا مطابق با نظر مجتهدی باشد که وظیفه دارند از او تقلید کنند.

و در ادامه بحث اخلاقی باستناد احادیثی از معصوم(س)، در باب عجب و تکبر گفت: تکبر از صفات کسانی است که، احساس حقارت می کنند و با همراه کردن حرص و حسادت، انگیزه های فرورفتن در گناه را پیدا کرده و اهل دوزخ می شوند.

او در خاتمه، در خصوص درمان این بیماری با توجه به روایاتی در این زمینه افزود: اگر به گذشته خود فکر کنیم به این که دیروز نطفه ای بودیم و فردا لاشه ای بدبو، دچار تکبر نمی شویم، راهکار دیگر، کسب فروتنی، انجام واجباتی مانند نماز، زکات و روزه است که سبب آرامش اعضاء و جوارح، خضوع دل ها و بیرون راندن کبر از وجود انسان می شود.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 6032