پایگاه مقاومت بسیج شهیده مهدیه کربلایی هادی
 
پنجشنبه 24 آبان 1397 -

رای به سایت :
659
محبوب
صفحه نخست ›› سایر محتوای فرهنگی ›› حوزه 312 طوبی ›› پایگاه مقاومت بسیج شهیده مهدیه کربلایی هادی
0
محبوب  
رای به خبر :
حق الناس، منکری که سبب گرفتاری اخروی است
مربی صالحین شهید ابراهیمی پایگاه کربلایی:

حق الناس، منکری که سبب گرفتاری اخروی است

مربی صالحین میانسال حلقه شهید ابراهیمی پایگاه کربلایی، در آخرین شامگاه آبان در خصوص انواع حق الناس و تأثیر آن در گرفتاری های برزخ و قیامت، با متربیان به گفتگو نشست.
calendar
تاریخ : 1396/08/26 - 21:51

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج شهیده مهدیه کربلایی هادی  حوزه 312 طوبی  ناحیه مقاومت بسیج شهید محلاتی ، در آخرین شامگاه آبان حلقه صالحین میانسال شهید ابراهیمی این پایگاه، در حسینیه مسجد حضرت علی(ع)، پیرامون حق الناس به عنوان منکری که سبب گرفتاری در برزخ و قیانت می شود صحبت شد.

هاشملو گفت: از دیدگاه معارف قرآنی حقوق به سه دسته تقسیم می شود: حقوق الله، حقوق والدین، و حقوق متقابل انسانها و افزود، رساله حقوق امام سجاد(ع)، بهترین و مهمترین منبع مستند حقوق اسلام را در بردارد، اما آنچه موضوع بحث این جلسه است حق الناس یا همان حقوق بین انسان ها است که با بیان احادیثی از معصومین(ع)، توضیح داده می شود.

وی افزود حق الناس در زمینه های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فردی، فرهنگی، مذهبی، حکومتی و بین الملل برای تأمین آسایش فردی و اجتماعی و اصلاح امور و جامعه واجب شده است و محورهای مختلف  این مسئله، حقوق والدین، حق فرزند به والدین، حقوق زن و شوهر (حقوق خانوادگی)، حقوق برادری، حقوق اجتماعی، حقوق همسایه داری و موارد متعدد دیگر می باشد.

او با اشاره به مصادیق حق الناس گفت: حق الناس ممکن است حق مالی باشد، همانند بدهی مالی، امانت پرداخت نشده، خسارت مالی به دیگری ویا حق غیر مالی باشد، همانند تهمت، غیبت، آبرو بردن، زخم زبان، ایجاد فتنه و اختلاف، دل شکستن، که هر یک از این موارد صورت برزخی مشخصی برای افراد گرفتار عالم برزخ دارد.

مربی حلقه شهید ابراهیمی در انتها با اشاره به این که، حق الناس، منکری که سبب گرفتاری اخروی است، زیرا امکان دارد خداوند در قیامت از حقوق تضیع شده خودش صرف نظر کند، ولى از حقوق تضیع شده بندگان نسبت به یکدیگر صرف نظر نخواهد کرد، مگر اینکه خودشان رضایت دهند و از دادخواهى صرف نظر کنند و حدیثی را در این باب بیان کرد، که معصوم(ع) می فرماید: بدهکار را در قیامت حاضر می‌کنند. در حالى که شدیداً وحشت زده و نگران است، اگر حسناتى دارد از او می‌ گیرند و به طلب‏کارش می ‌‏دهند و اگر حسناتى نداشت از گناهان طلب‏کار گرفته و به بدهکار می دهند.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 6032