پایگاه مقاومت بسیج شهیده مهدیه کربلایی هادی
 
شنبه 03 فروردين 1398 -

رای به سایت :
659
محبوب
صفحه نخست ›› سایر محتوای فرهنگی ›› حوزه 312 طوبی ›› پایگاه مقاومت بسیج شهیده مهدیه کربلایی هادی
1
محبوب  
رای به خبر :
دلیل انسانیت گمشده را بشناسیم
قسمت هشتم معاد شناسی:

دلیل انسانیت گمشده را بشناسیم

چگونگی اندیشه مرگ و تفاوت نگرش انسان ها به این حقیقت، از دلایل انسانیت گمشده است.
calendar
تاریخ : 1396/12/22 - 10:49

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج شهیده مهدیه کربلایی هادی  حوزه 312 طوبی  ناحیه مقاومت بسیج شهید محلاتی ، در قسمت هشتم مباحث معاد شناسی و در ابتدای دفتر دوم معاد استاد سالکان مرحوم آیت الله محمد شجاعی با عنوان عروج روح، به موضوع مرگ اندیشی و ارتباط آن با انسانیت گمشده می پردازیم.

در مقدمه این دفتر در باره ی اندیشه مرگ به دلایل عمده ی تفسیرهای گوناگون از مرگ، نوع نگرش انسان به عالم هستی، نفس خویش و نحوه ارتباط روح با جهان هستی و جایگاه آدمی در جهان پرداخته شده است.

تلقی متفاوت انسان از مرگ، ریشه در این واقعیت دارد که، خوب و بد پنداشتن موضوعات و مسائل پیرامون ما، ناشی از نوع آگاهی از "حقیقتِ خود" و در نهایت، نحوه نگرش ما به رخ دادهایی است که، در زندگی با آن رو به رو می شویم.

از این رو اگر بر اساس شناخت و درک صحیح از "خود"، عینک نیک بینی و نور بینی بر چشم داشته باشیم، همه چیز را آن چنان که هست می بینیم، نه آن گونه که ما با پندار غلط، برای خویش ساخته ایم.

و اگر به دلیل عدم آگاهی از حقیقت و انسانیت خود، عینک بد بینی و شَر بینی بر چشم داشته باشیم، همه چیز را آن طور که می پنداریم خواهیم دید، نه آن چنان که هست.

و این تفاوت برداشت از موضوع مرگ، به آن جهت است که متأسفانه از این حقیقت بزرگ غافلیم، باید پرده ها را از جلوی چشم و ذهنِ حقیقت جوی خویش کنار بزنیم تا موانع دیدن درست و فهم صحیح از نظام هستی برطرف شود و عالم را پُر از نور و آن چنان که هست بشناسیم و دریابیم.

برای آشنایی اجمالی با برخی ابعاد حقیقت راز آلود مرگ در قسمت نهم از آیات قرآن کریم و سخنان گرانقدر معصومین(ع) مدد می جوییم، چرا که خالق جهان بر حقایق هستی آگاه بوده و معصومان(ع) به دلبل وقوف به باطن عالم و سیطره ی وجودی بر عوالم هستی، نشانه های الهی از جمله مرگ را آن چنان که هستند دریافته و انسان را به فهم درست از آن ها هدایت می کنند.

 رویکرد به حقایق هستی و عدم غفلت از مرگ، به ما کمک می کند تا دلایل انسانیت گمشده بشر در عصر حاضر را بیابیم و در جهت یافتن علّت گام برداریم. 


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 6032مطالب مرتبط