پایگاه مقاومت بسیج شهیده مهدیه کربلایی هادی
 
شنبه 03 فروردين 1398 -

رای به سایت :
659
محبوب
صفحه نخست ›› سایر محتوای فرهنگی ›› حوزه 312 طوبی ›› پایگاه مقاومت بسیج شهیده مهدیه کربلایی هادی
1
محبوب  
رای به خبر :
تأثیر امتحان الهی بر تکامل انسان
درس قرآنی امروز:

تأثیر امتحان الهی بر تکامل انسان

اولین محفل قرآنی سال 97 مسجد حضرت علی(ع)، برگزار و پیام آیه 155 سوره بقره در باره ی اثرات آزمایشات الهی بر تکامل نفس و راهکار استقامت در مصائب، بیان شد.
calendar
تاریخ : 1397/01/22 - 00:24

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج شهیده مهدیه کربلایی هادی  حوزه 312 طوبی  ناحیه مقاومت بسیج شهید محلاتی ، سلسله مباحث تفکر در قرآن مسجد حضرت علی(ع)، سال جدید، صبح امروز، با بیان سعدی پور، مدرس کارگاه، در جمع علاقه مندان به حقایق قرآنی، پیرامون تدبر در آیه 155 سوره بقره در باره ی اثرات آزمایشات الهی بر تکامل نفس و راهکار استقامت در مصائب، برگزار شد.

مربی قرآن در مقدمه بحث، شرح مختصری از بزرگترین آزمایش الهی در خلقت بشر داد و گفت: این امتحان بزرگ از برترین بانو و مادر هستی گرفته شد، وقتی ریزش مصائب عظیم کربلا، بر بهترین اولاد آدم برای آن مادر مظلومه بیان شد و حضرت به خواست پروردگارش لبیک گفت و ما امروز در انتظار مشاهده یکی از پاداش های بزرگ آن صبر عظیم هستیم که ظهور منجی و برقراری عدل جهانی است.

او در ادامه افزود: بر اساس آیات و روایات، با آن که پروردگار عالم، از آینده و عاقبت کار مخلوقاتش آگاه است، اما می خواهدعمل و روش انتخاب ما را برای خودمان به نمایش گذارد و در واقع جهل انسان را به خودش نشان دهد، به عبارتی، برای محک زدن عیار نفس، انسان ها به طرق مختلف مورد آزمایش قرار می گیرند.

سعیدی پور گفت: بر اساس آیه 155 سوره بقره موارد امتحان دو قسم است، یک قسم دشواری هایی مانند: بیماری، فقر،قحطی و بلایای طبیعی و قسم دوم نعمت ها هستند، مانند: مال، فرزندان، همسر، مقام و موقعیت که، امتحان دوم از قسم اول مشکل تر است، زیرا انسان غالباً غافل و مغرور است و خود را مالک نعمت ها می داند.

وی افزود از مضموم آیات و روایات نتیجه می گیریم که، یکی از دلایل آزمایش خلق توسط خالق یکتا، محک ایمان مؤمنان است، لذا امتحانات مانند نردبانی است که، مؤمن به کمک صبر از آن بالا رفته و بر درجه ایمانش می افزاید و کافر با عصیانگری سقوط می کند.

اثرات بلا و امتحان برای ظالم، ادب، برای مؤمن، امتحان، برای انبیاء افزایش درجه کمال و برای اولیاء، بزرگی و کرامت است.

وی در خاتمه بحث امروز، چند راهکار برای پیروزی در امتحانات الهی را با توجه به روایات معصومین(ع) برشمرد:

- در خوشحالی و ناراحتی به قبرستان بروید.

- مرگ را بشناسید.

- ابعاد معاد را بشناسید.

- مصائب را عمومی ببینید.

- و به اثرات امتحان در نفس خود توجه کنید.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 6032مطالب مرتبط