پایگاه مقاومت بسیج شهیده مهدیه کربلایی هادی
 
پنجشنبه 04 بهمن 1397 -

رای به سایت :
659
محبوب
صفحه نخست ›› سایر محتوای فرهنگی ›› حوزه 312 طوبی ›› پایگاه مقاومت بسیج شهیده مهدیه کربلایی هادی
1
محبوب  
رای به خبر :
تزکیه نفس راهکار یافتن انسانیت گمشده است
قسمت چهاردهم معاد شناسی:

تزکیه نفس راهکار یافتن انسانیت گمشده است

دور شدن از کمالات انسانی به جهت علاقه مندی روح به حجاب مادی خویش است.
calendar
تاریخ : 1397/01/26 - 17:06

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج شهیده مهدیه کربلایی هادی  حوزه 312 طوبی  ناحیه مقاومت بسیج شهید محلاتی ، در بخش چهاردهم با اقتباس از دفتر دوم معاد شناسی استاد سالکان مرحوم آیت الله محمد شجاعی، بدن برزخی یا قالب مثالی توضیح داده می شود.

روح انسان پس از مرگ و انقطاع از بدن مادی، خود را با بدن برزخی و قالب مثالی می یابد، اما این قالب چیست؟

بدن برزخی از لوازم وجودی روح انسان است و روح می تواند، با آزادی از اسارت تن ، با قالب مثالی و بدن برزخی ظاهر و در این نظام قرار گیرد.

در توضیح باید گفت: روح از مرتبه اصلی خود(یعنی از نزد ذات مقدس حق) نزول و در حجاب بدن خاکی انسان حبس می شود، اما آدمی این سیر نزولی را فراموش کرده تا اینکه به تدریج انسانیت خویش را گم می کند و آنقدر علاقه مند به حجاب مادی تن می شود که کمالات وجودی خود را از دست می دهد.

راهکار مقابله با این خسران بزرگ و نجات انسانیت، تلاش و مجاهدت برای جدایی از تعلقات مادی به کمک تزکیه نفس است، در این صورت هنگام مرگ، روح راحت تر از بدن مادی جدا شده و در قالبی بزرگتر قرار می گیرد که همان شکل مثالی در عالم برزخ است.

 به فرموده امام علی(ع)، خوشا به حال آن کسی که عارف به نفس خویش است و روح خود را از چیزهایی که او را از موطن اصلی  اش و نزدیکی به ذات حق دور کرده، تنزیه و پاک کند.

با این تحلیل اتصال بدن مثالی با روح در برزخ، قوی تر از اتحاد روح و بدن مادی(جسم) در زندگی دنیوی است، بنابراین، دو فرد که ابتدای حرکت و ورود به دنیا شرایط یکسان داشته اند، با انتخاب مسیر متفاوت، خصایص جداگانه ای کسب می کنند و به نتایج متفاوتی در معاد  خود خواهند رسید.

قرآن کریم نیز در آیات 74 و 75 سوره طه و 18 تا 20 سوره اسراء، به این اصل که، نتیجه حرکت، تابع انتخاب و گزینش انسان است، اشاره می کند.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 6032مطالب مرتبط