پایگاه مقاومت بسیج شهیده مهدیه کربلایی هادی
 
چهارشنبه 29 اسفند 1397 -

رای به سایت :
659
محبوب
صفحه نخست ›› سایر محتوای فرهنگی ›› حوزه 312 طوبی ›› پایگاه مقاومت بسیج شهیده مهدیه کربلایی هادی
2
محبوب  
رای به خبر :
قصاص بهترین حکم برای حیات انسان است
درس قرآنی هفته:

قصاص بهترین حکم برای حیات انسان است

محفل قرآنی تدبر هفتگی مسجد حضرت علی(ع)، در منزل یکی از شهدای محل، برگزار و نکاتی از آیات قصاص در سوره بقره، بیان شد.
calendar
تاریخ : 1397/02/26 - 11:44

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج شهیده مهدیه کربلایی هادی  حوزه 312 طوبی  ناحیه مقاومت بسیج شهید محلاتی ، سلسله مباحث تفکر در قرآن مسجد حضرت علی(ع)، روز گذشته، با بیان سعدی پور، مدرس کارگاه، در جمع علاقه مندان به حقایق قرآنی و در منزل شهید محمد جان نثاری برگزار و پیرامون آیات قصاص در سوره بقره نکاتی شد.

مربی قرآن در شرح آیات 178 و 179 که، احکام قصاص در آن بیان شده گفت: خداوند جزئیات احکام مربوط به مسائل اجتماعی را به وضوح بیان و انجام آن را واجب می کند تا اختلافات در جامعه ریشه پیدا نکند.

او در توضیح آیه افزود: دو نکته ظریف این آیه آن جا است که می فرماید: "اگر کسی از ناحیه برادر خود مورد عفو قرار گیرد"، یعنی خانواده مقتول که از قاتل گذشته، برادر دینی اوست و دوم این که اکنون که وی چنین گذشت انجام داده، پاسخش "برخور نیک و پرداختن دیه" است.

سعیدی پور در باره ی مخالفت ها و بزرگ نمایی هایی که از سوی دشمنان بر این حکم شده و یا شبهه هایی که در میان مؤمنان ایجاد کرده اند گفت: تمام راه های جایگزینی که از سوی شبهه افکنان برای خروج از اجرای دقیق این حکم پیشنهاد می شود، اگر خوب در عمق آن برویم می بینیم که سبب افزایش اختلاف، تبعیض، بی عدالتی، سوء استفاده از قانون و بی قانونی فراگیر در جامعه می شود.

به همین جهت، پروردگاری که تربیت کننده انسان است، بهترین حکم را برای وی در نظر گرفته، و در آیه 179 تأکید دارد که در حکم قصاص، وقتی خوب بیاندیشید، حیات و زندگی نهفته است.

 وی در حاشیه بحث جلسه در پاسخ به این که آیا خانواده قاتل می تواند در حال ضرورت برای پرداخت دیه پول نزول کند، گفت: برخی قوانین اسلام خط قرمزی دارد که نباید از آن عبور کرد و نمی شود با یک گناه کبیره مشکل خود را حل کرد، بلکه در این مواقع تقوا و صبر لازم است و خداوند فرموده از جایی که گمان نمی برید به شما روزی می رسانم، اگر تقوا پیشه کنید(آیه 2 و 3 سوره طلاق).

پایان بخش بحث جلسه قرآنی تدبر، آیه 180 بود، که شروع قوانین مربوط به ارث و توصیه مؤکد به وصیت است زیرا وصیت، تداوم عمل صالح پس از مرگ است، در موضوع وصیت به دو گروه از وراث به طور جداگانه اشاره می کند، گروه اول پدر و مادر و گروه دوم نزدیکان می باشند که، در آیات بعد، به شکل دقیق تری مطرح می شود.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 6032مطالب مرتبط