پایگاه مقاومت بسیج شهیده مهدیه کربلایی هادی
 
پنجشنبه 02 اسفند 1397 -

رای به سایت :
659
محبوب
صفحه نخست ›› سایر محتوای فرهنگی ›› حوزه 312 طوبی ›› پایگاه مقاومت بسیج شهیده مهدیه کربلایی هادی
6
محبوب  
رای به خبر :
برگزاری جلسه چهارم تدبر در سوره مبارکه نور
توسل به آیه های نور:

برگزاری جلسه چهارم تدبر در سوره مبارکه نور

محفل هفتگی تدبر در قرآن مسجد حضرت علی(ع)، با تدبر درسیاق پنجم سوره مبارکه نور برگزار شد.
calendar
تاریخ : 1397/04/19 - 20:28

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج شهیده مهدیه کربلایی هادی  حوزه 312 طوبی  ناحیه مقاومت بسیج شهید محلاتی ، چهارمین جلسه از سلسله مباحث تدبر در قرآن کریم، صبح امروز، در سومین هفته تیر با حضور سعیدی پور، مدرس کارگاه و جمع علاقه مندان به حقایق قرآنی، در مسجد حضرت علی(ع)، برگزار و پیرامون آیات 27 تا 29 سوره مبارکه نور نکاتی بیان شد.

مربی قرآن در توضیح سیاق پنجم گفت: این بخش دستور العمل و احکام ورود به حریم خصوصی افراد را بیان می فرماید، آیه 27 نکاتی را در بردارد و دستوری است که رعایت آن قبل از ورود به منازل و حریم های خصوصی الزامی است و می فرماید:

- وارد خانه افرادی که نمی شناسید نشوید.

- مراقب باشید به منازل کسانی بروید(معاشرت کنید) که سنخیت دارید(طلب اُنس کردن).

- هنگام ورود سلام کنید، مفهوم گسترده سلام کردن اطمینان دادن به اهل آن خانه است که از جانب شما در امنیت بوده و هیچ آسیبی از سوی شما به آنان نمی رسد، مربی قرآن در بیان مثالی در این مورد افزود: وقتی وارد خانه کسی می شوید تجسس نکنید، در قسمت های دیگر خانه کنجکاوی نشود و اگر متوجّه راز خانه آن افراد شدید آن را در جای دیگر نقل نکنید.

- به منازل خانواده هایی بروید که از جهت اعتقادی هم شأن شما و خانواده شما باشند مثلاً موازین پوشش اسلامی را رعایت می کنند . در پایان آیه یادآور می شود که این دستورات برای این است که شما پند بگیرید و عمل به آن ها برای شما بهتر است.

وی در ادامه در توضیح آیه بیست و هشتم گفت: این آیه ادامه دستور ورود به خانه ها را بیان کرده و می فرماید که، اولاً اگر در خانه ای صاحبان خانه حضور نداشتند یا پاسخ ندادند، تا وقتی که اجازه ورود نداده اند وارد نشوید و دوم این که اگر گفته شد (آمادگی) ندارد) برگردید، به خواست صاحب خانه بازگردید که عمل به این دستورات سبب پاکیزگی شما خواهد شد، در حاشیه این آیه در باره این دستور العمل صحبت شد که نباید عاملی برای کدورت بین خانواده ها شود و باید براحتی با این مسئله کنار بیاییم و از سوی دیگر طرف مقابل هم نباید به صورت گزینش و با نیت نادرست از پذیرش مهمان خودداری کند که این برای او ممکن است گناه محسوب شود مثلاً در باره ی معاشرت با خانواده همسران باید مراقب رفتار و نیت ها باشیم.

سعیدی پور در خصوص آیه 29 گفت: این آیه دستورالعمل ورود به مکان هایی است که محل زندگی نبوده و به نوعی ممکن است مکان های عموعی یا کاری محسوب شود مانند ادارات و سازمان ها، مکان های آموزشی مثل مدارس و دانشگاه ها  و یا مکان های کسب و کا مانند بازار باشد، در این مکان ها اجازه گرفتن لازم نیست و می توانید بدون اجازه وارد شوید.

مربی قرآن در پایان جلسه در بیان پیام هدایتی سیاق پنجم گفت: این بخش رعایت آداب ورود به حریم خصوصی افراد و خانواده ها را توضیح می دهد.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 6032مطالب مرتبط