پایگاه مقاومت بسیج شهیده مهدیه کربلایی هادی
 
چهارشنبه 01 اسفند 1397 -

رای به سایت :
659
محبوب
صفحه نخست ›› سایر محتوای فرهنگی ›› حوزه 312 طوبی ›› پایگاه مقاومت بسیج شهیده مهدیه کربلایی هادی
2
محبوب  
رای به خبر :
برگزاری جلسه دوازدهم تدبر در سوره مبارکه نور
توسل به آیه های نور:

برگزاری جلسه دوازدهم تدبر در سوره مبارکه نور

محفل هفتگی تدبر در قرآن مسجد حضرت علی(ع)، با ادامه تدبر در آیات پایانی سوره مبارکه نور، صبح امروز، برگزار شد.
calendar
تاریخ : 1397/06/20 - 18:10

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج شهیده مهدیه کربلایی هادی  حوزه 312 طوبی  ناحیه مقاومت بسیج شهید محلاتی ، دوازدهمین جلسه از سلسله مباحث تدبر در قرآن کریم، صبح امروز در اولین روز ماه محرم، با حضور سعیدی پور، مدرس کارگاه و جمع علاقه مندان به حقایق قرآنی، در مسجد حضرت علی(ع)، برگزار و آخرین فراز با توضیح سیاق دوازدهم مربوط به آیات 62 تا 64 سوره مبارکه نور خاتمه یافت.

سعیدی پور ایام عزاداری حضرت ابا عبدالله(ع) را تسلیت گفت و با اشاره به عبارات مشابه " کَذَلِکَ یُبَیِّنُ اللَّهُ لَکُمُ الْآیَاتِ وَاللَّهُ عَلِیمٌ حَکِیمٌ " در آیه 58، " کَذَلِکَ یُبَیِّنُ اللَّهُ لَکُمْ آیَاتِهِ وَاللَّهُ عَلِیمٌ حَکِیمٌ " در آیه 59 و " کَذَلِکَ یُبَیِّنُ اللَّهُ لَکُمُ الْآیَاتِ لَعَلَّکُمْ تَعْقِلُونَ " در آیه 61 سوره یاد آور شد که، این فرازها، اساساً مومنان را به تعقل فرا می خواهد و عقل را شرط بندگی می داند و در آیات پایانی سوره، ویژگی های مؤمن را بیان می فرماید.

وی در توضیح آیه 62 گفت: فراز اول این آیه، دو ویژگی مؤمنان را، ایمان آوردن به خدا و رسول(ص) و اجرای جامع  و کامل دستورات و فرامین الهی مانند جهاد، حجاب و سایر امور واجب را به عنوان صفات مؤمن قید می فرماید، از طرفی ویژگی سوم کسانی که ایمان آورده اند این است که در صورت بروز مشکل و ناتوانی در اجرای فرمان، باید از رسول خدا(ص) و در امتداد آن از ائمه معصومین(س) و ولی فقیه جامعه ایمانی اجازه بگیرند.

مدرس قرآن در تدبر آیه 63 افزود: این آیه اشاره به منافقانی دارد که برای فرار از اجرای واجبات الهی پشت ماجرا یا کس دیگری خود را پنهان می کنند تا به هر ترتیبی شده آن فرمان را انجام ندهند، این اشخاص باید مراقب بوده و بترسند، زیرا که خداوند می داند و به خاطر عملی که انجام می دهند، دچار فتنه و عذاب در دنیا و آخرت می شوند.

و اضافه کرد آیه 64 که آخرین آیه این سوره است، تکمیل کننده دو آیه قبل است و به مؤمنان هشدار می دهد خداوند از هر عملی که انجام دهیم آگاه است و این فراز اشاره به گواهی دادن همه مخلوقات زمین و آسمان و هر آنچه بین آن ها است، نسبت به اعمال انسان  می کند.

بنا بر این، پیام هدایتی سیاق دوازدهم، بر ضرورت همراهی و اطاعت محض از حضرت رسول(ص) و اولوالامر در فراخوان های جامع اجتماعی و فرامین واجب الهی، تأکید می نماید و می فرماید، حتی اگر کسی از انجام فراخوانی مانند جهاد، در موقعیت خاصی ناتوان است، لازم است اجازه بگیرد.

بر اساس این گزارش با پایان تدبر در آیات سوره مبارکه نور، دوره بعدی، ادامه تدبر در سوره بقره خواهد بود که با توجّه به تغییر ساعت در نیمه دوم سال، اطلاع رسانی خواهد شد.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 6032مطالب مرتبط