پایگاه مقاومت بسیج شهیده مهدیه کربلایی هادی
 
سه شنبه 31 ارديبهشت 1398 -

رای به سایت :
659
محبوب
صفحه نخست ›› سایر محتوای فرهنگی ›› حوزه 312 طوبی ›› پایگاه مقاومت بسیج شهیده مهدیه کربلایی هادی
2
محبوب  
رای به خبر :
درس هفتگی قرآن کریم، با تدبر در سوره بقره برگزار شد
درس قرآنی هفته:

درس هفتگی قرآن کریم، با تدبر در سوره بقره برگزار شد

محفل قرآنی تدبر هفتگی مسجد حضرت علی(ع)، با ادامه تدبر در آیات سوره مبارکه بقره ، برگزار و نکاتی در خصوص وصیت و روزه، بیان شد.
calendar
تاریخ : 1397/07/18 - 01:10

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج شهیده مهدیه کربلایی هادی  حوزه 312 طوبی  ناحیه مقاومت بسیج شهید محلاتی ، سلسله مباحث تفکر در قرآن مسجد حضرت علی(ع)، پس یک وقفه کوتاه، روز گذشته، با بیان سعدی پور، مدرس کارگاه، در جمع علاقه مندان به حقایق قرآنی و در مسجد حضرت علی(ع) برگزار و پیرامون آیات وصیت و روزه در سوره بقره نکاتی بر اساس کتاب تفسیر نور استاد قرائتی، بیان شد.

مربی قرآن قبل از شرح آیات 181 و 182 ، نکاتی در باره وصیت در آیات قبل را یاد آور شد و گفت: از جمله آثار و برکات وصیت این است که، اولاً، وصیت نشانه دقت و اهل حساب بودن و احترام به حقوق دیگران است، ثانیاً از آن جهت که، از امور خیر است، لذا تداوم عمل صالح پس از مرگ است و ثالثاً، راهی برای پر کردن خلأ های اقتصادی و تعدیل ثروت است.

او در توضیح آیه 181 افزود: این آیه ضمن تأکید بر این که تغییر وصیت شرعی حرام است، هشدار می دهد که کسی که مرتکب این خیانت می شود در دنیا  و آخرت کیفر می بیند و آیه 182 به نقطه مقابل این توصیه اشاره کرده می فرماید، چنانچه وصیت کننده طبق اصول شرع مقدس وصیت نکرده باشد، می توان برای اصلاح بین وراث، وصیت را تغییر داد و بر اساس قانون شرع اجرا کرد، همچنین اگر در وصیت متوفی انحرافی باشد و سبب فتنه ای گردد، باید آن را تغییر داد.  

سعیدی پور افزود آیات 183 تا 187 وارد مبحث روزه و احکام آن می شود، آیه 183 وجوب روزه بر تمام ادیان الهی را متذکر می گردد و آیه 184، احکام میزان روزه های وجوب روزه، احکام مسافر و بیمار و برکات روزه در ماه مبارک را بیان می فرماید، روایتی از امام صادق(ع) در عدم اجرای احکام روزه مسافر آمده است، که  امام می فرمایند: "اگر کسی در سفر روزه بگیرد، من بر جنازه او نماز نمی گزارم".

لذا از جمله پیام این آیه این است که، اسلام برای هر فرد در هر شرایطی قانون مناسب دارد و آثار خوب انجام واجبات و احکام آن، به خود انسان باز می گردد.

وی در توضیح آیه 185 گفت: این آیه مشخصاً به نزول قرآ؛ن کریم در ماه مبارک رمضان اشاره می فرماید و روزه گرفتن در این ماه را واجب می داند، ماهی که مؤمنان در آن به مهمانی رب الکریم دعوت شده و از الطاف بی کران آن ذات بی همتا برخوردار می شوند.

از سوی دیگر هدایت الهی که شامل مرحله عمومی و خاص است به واسطه نزول قرآن کریم در این ماه صورت می گیرد، همچنین با یادآوری احکام روزه مسافر و بیماران متذکر می شود که، احکام خداوند بر اساس آسانی و مطابق طاقت انسان است و روزه زمینه ساز هدایت انسان و سپاسگزاری است.

مدرس قرآن اضافه کرد، در آیه 186 چگونگی سخن گفتن بندگان با پروردگار را بیان می فرماید و دعا کردن را مایه رشد تعالی انسان می داند و در خاتمه افزود آیه 187 در ادامه بیان احکام روزه داری است و برای آسان شدن این تکلیف واجب، احکامی را برای روزه گرفتن همسران بیان می فرماید.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 6032مطالب مرتبط